Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Archeolodzy o krok bliżej odkrycia tajemnicy budowniczych Piramidy Cheopsa

Choć naukowcy od dawna przypuszczali, że starożytni Egipcjanie wykorzystywali system ramp, dotąd nie wiadomo było, jak on działał.

fot.B. Werner/CC BY-SA 3.0 Choć naukowcy od dawna przypuszczali, że starożytni Egipcjanie wykorzystywali system ramp, dotąd nie wiadomo było, jak on działał.

Przez lata naukowcy głowili się nad tym, w jaki sposób starożytni Egipcjanie zdołali wznieść piramidy – bez maszyn, które byłyby w stanie udźwignąć gigantyczne kamienne bloki. Najnowsze odkrycie z kopalni alabastru w Hatnub rzuca nowe światło na tę zagadkę i przybliża archeologów do jej rozwiązania.

Liczące 4500 lat pozostałości złożonego systemu, który – jak sądzą archeolodzy – służył starożytnym Egipcjanom do przenoszenia ciężkich bloków alabastru, być może dadzą wreszcie odpowiedź na pytanie: jak powstała Piramida Cheopsa?

Naukowcy z francuskiego Institut français d’archéologie orientale i brytyjskiego University of Liverpool natrafili na szczątki konstrukcji w kopalni w Hattnub (na północ od Luksoru). „System ten składa się z centralnej rampy, wzdłuż której – po obu stronach – biegną schody z licznymi dołami posłupowymi” – powiedział portalowi Live Science Yannis Gourdon, stojący na czele zespołu archeologów.

Aby przemieścić ciężki, kamienny blok, umieszczano go na specjalnej platformie przymocowanej za pomocą lin do drewnianych słupów w schodach. W ten sposób starożytni Egipcjanie byli w stanie wciągać materiał niezbędny do budowy piramid po zboczach o nachyleniu przekraczającym 20%. „Dotychczas nigdzie nie odkryto tego typu konstrukcji” – dodał Gourdon.

Egiptolodzy szacują, że wzniesienie Wielkiej Piramidy zajęło starożytnym budowniczym ok. 20 lat.

fot.J. Recław/CC BY-SA 4.0 Egiptolodzy szacują, że wzniesienie Wielkiej Piramidy zajęło starożytnym budowniczym ok. 20 lat.

Znalezione w kopalni inskrypcje oraz ślady narzędzi sugerują, że system ten powstał w tym samym czasie, gdy budowano Wielką Piramidę (Piramidę Cheopsa) w Gizie. Archeolodzy wnioskują, że budowniczy monumentalnego grobowca musieli używać tej samej techniki.

Już wcześniej badacze byli zgodni co do tego, że konstruktorzy piramid musieli używać systemu ramp, dotąd jednak nie było wiadomo, jak dokładnie taki system mógł działać. Odkrycie francusko-brytyjskiego zespołu archeologów być może pozwoli rozwikłać tę zagadkę raz na zawsze.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.