Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

We Lwowie nacjonaliści ukraińscy przemaszerowali w rocznicę śmierci dowódcy UPA pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”

Marsz nacjonalistów ukraińskich we Lwowie (fot. screen materiału przygotowanego przez telewizję "1+1")

fot.screen materiału przygotowanego przez telewizję „1+1” Marsz nacjonalistów ukraińskich we Lwowie (fot. screen materiału przygotowanego przez telewizję „1+1”)

Ukraińscy nacjonaliści zorganizowali we Lwowie marsz będący odpowiedzią na nowelizację ustawy o IPN, która między innymi penalizuje banderyzm. Ukraińcy mówią głośno – nikt nie będzie nam nakazywać, których bohaterów mamy czcić.

W niedzielę 4 marca, w rocznicę śmierci Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, która na Ukrainie czczona jest jako podziemie walczące o niepodległość, a w Polsce kojarzy się głównie ze zbrodnią wołyńską, ulicami Lwowa przemaszerowali nacjonaliści.

Jak podaje portal Zaxid.net, według organizatorów w pochodzie wzięło udział około tysiąca osób. Nie był to pierwszy taki marsz, jednak jak do tej pory największy i zdecydowanie najgłośniejszy.

Uczestnicy pochodu nieśli pochodnie, a także niebiesko-żółte i czerwono-czarne flagi. Wielu z nich miało zasłonięte twarze. Odpalili race. Na czele kolumny niesiono wielki transparent z hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”.

Inne hasła, jakie pojawiły się w czasie marszu, to na przykład „Pamiętaj cudzoziemcu, tu jest gospodarz ukraiński”, czy „Nasza ziemia, nasi bohaterowie!”. Zaxid.net przytacza wypowiedź Światosława Siroho, który twierdzi, że hasło o polskich panach to odpowiedź na polską ustawę o IPN:

Jest to hasło związane ze skandaliczną ustawą, która została przyjęta w Polsce. […] Nie występujemy przeciwko narodowi polskiemu, ale jesteśmy przeciwni populistycznym władzom Polski, które przyjęły tę skandaliczną ustawę. Dlatego wyszliśmy dziś na ulice, by pokazać, że Lwów jest miastem banderowskim i nikt nie będzie nam mówił, kogo mamy czcić.

Światosław Siryj w czasie marszu nacjonalistów (fot. screen materiału przygotowanego przez telewizję "1+1")

Światosław Siryj w czasie marszu nacjonalistów (fot. screen materiału przygotowanego przez telewizję „1+1”)

Od czasu uchwalenia nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej można zaobserwować eskalację nastrojów antypolskich na Ukrainie. Kilka dni temu nacjonaliści z organizacji „Czarny Komitet” zawiesili na płocie ambasady polskiej w Kijowie portret Stepana Bandery z jednym z haseł, jakie pojawiły się  na marszu „Nasza ziemia – nasi bohaterowie!”. Na murze polskiego konsulatu we Lwowie ktoś prawdopodobnie próbował wymalować to samo hasło czerwoną farbą (zdążył wypisać tylko pierwszą jego część).

Źródła informacji:

  1. „Miasto Lwów nie dla polskich panów”. Marsz pod antypolskimi hasłami na Ukrainie, polsatnews.pl.
  2. Portret Bandery na parkanie ambasady RP w Kijowie, kuriergalicyjski.com.
  3. Prawicowi radykałowie odbyli we Lwowie pochód pochodni pod antypolskimi hasłami, Zaxid.net.

Komentarze (3)

  1. Ja Odpowiedz

    Pewnym wytłumaczeniem na gloryfikowanie Bandery jest to, że wielu Ukraińców nie ma pojęcia o ludobójstwie Polaków na Wołyniu, a jeśli nawet, to nie wiąże tego z Banderą. Podstawą jest więc edukowanie Ukraińców odpowiednimi sposobami, że Bandera ponosi polityczną odpowiedzialność za te zbrodnie, a tej czystki etnicznej (mordowania cywilów, grabienia i niszczenia ich mienia na masową skalę) nie usprawiedliwiają żadne pretensje wynikające z zaszłości historycznych, poczucie nierównouprawnienia w niektórych kwestiach, czy dążenia do proklamacji własnego państwa – czym Ukraińcy próbują relatywizować to do czego się dopuścili (przestawianie kolejności wydarzeń i zakłamywanie faktów

  2. Anonim Odpowiedz

    Do Polski przyjeżdżają na zarobek,są syci to maszerują i pokazują ;;władzę ;;to nie tak że nie mają wiedzy o morderstwach na Polakach,powiedzą że Polacy ich też mordowali.Niech siedzą na Ukrainie i głodują,do Polski powinien być zakaz wjazdu w celach zarobkowych.Na 3-5 ms.nikt nie wyjeżdża u celu turystycznym

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.