Dzięki odtajnionym dokumentom CIA polski archeolog odkrył nieznane fakty na temat radzieckich baz atomowych w PRL-u
Analizując materiały wywiadowcze CIA, polski archeolog, dr Grzegorz Kiarszys, znalazł nieznane dotąd elementy radzieckich baz atomowych, które w 1969 roku powstały na terenie naszego kraju. To, co odkrył, rzuca nowe światło na kwestię funkcjonowania składów broni jądrowej w PRL-u.
Istnienie trzech dużych składów broni atomowej, które pod koniec lat 60. ubiegłego wieku wybudowano w Templewie (woj. lubuskie), Brzeźnicy-Kolonii (woj. wielkopolskie) oraz Podborsku (woj. zachodniopomorskie), przez dekady było utrzymywane w ścisłej tajemnicy.
Jak relacjonuje doktor Grzegorz Kiarszys z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego:
Główne elementy bazy, m.in. budynki, drogi dojazdowe, lądowiska dla helikopterów, są świetnie widoczne na zdjęciach satelitarnych, choć CIA przez długi czas nie miała pewności, czy w fotografowanych przez nią kompleksach rzeczywiście składowano broń jądrową. Czytamy o tym jednak w amerykańskich raportach.
Analizując odtajnione materiały CIA, a także stosując metodę lotniczego skanowania laserowego, archeolog odkrył między innymi rowy strzelnicze, które otaczały wszystkie trzy kompleksy, oraz schrony dla samochodów transportujących głowice.
Udało mu się również odtworzyć ścieżki, którymi przemieszczali się wartownicy patrolujący składy. Uzyskał też nowe informacje na temat życia ludzi stacjonujących w bazach. W bazach żołnierze żyli ze swoimi rodzinami i dziećmi. Były w nich nawet przedszkola! Przy domach zakładano ogródki warzywne, a w zbudowanych z drewna szopach trzymano zwierzęta – mówi Kiarszys.
Naukowiec nie znalazł jednak dowodów na to, że faktycznie przechowywano tam głowice atomowe. Promieniowanie jonizujące w schronach, które przebadał, nie było podwyższone. Może to świadczyć o tym, że ochrona radiologiczna była wzorcowa – albo, że głowic nigdy tam nie było – dodaje archeolog.
Źródło informacji:
Odkryto nieznane elementy radzieckich baz atomowych w Polsce, Nauka w Polsce, PAP [dostęp: 12.10.2018]
Dodaj komentarz