Przerwa ciszy. Jak licealiści z całej Polski protestowali przeciwko rządom Jaruzelskiego?
Cisza na szkolnej przerwie? Brzmi równie prawdopodobnie co ciepły śnieg, albo uczciwy polityk. I może właśnie dlatego cisza stała się narzędzie szkolnych protestów, organizowanych od Gdańska po Zakopane.
Przerwa ciszy. W ten sposób nazywano formę protestu społecznego popularną w środowiskach uczniów niektórych szkół średnich w okresie stanu wojennego.
Polegała na manifestacyjnym powstrzymywaniu się od rozmów na dużej przerwie w dniach, których daty wiązały się z takimi tragicznymi wydarzeniami z najnowszej historii polski, jak masakry robotników w Gdańsku i Gdyni 16 i 17 grudnia 1970 roku, pacyfikacja kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 roku czy wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.
Pomysł przyszedł z Warszawy
Pierwsze przerwy ciszy zorganizowano 16 i 17 lutego 1982 roku w warszawskim II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego oraz 15 kwietnia tego roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.
W późniejszym okresie demonstracje takie odbyły się m.in. 13 maja 1982 w dwóch liceach w Warszawie (II i X) oraz 13 października tego roku w trzech liceach poznańskich (I, IV i VIII).
Największy protest
Największy jednak zasięg miała akcja protestu przeciwko delegalizacji NSZZ „Solidarność”, zorganizowana 10 listopada 1982 roku przez tzw. Szkolne Koła Oporu Społecznego (SKOS-y), objęła bowiem co najmniej siedem liceów ogólnokształcących w Warszawie, cztery licea i Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu, cztery licea w Krakowie, dwa licea w Gdańsku oraz po jednym liceum w Lublinie, Łodzi, Wałbrzychu i Zakopanem.
Na mniejszą skalę akcję tę powtórzono 16 grudnia 1982, kiedy to przerwy ciszy zorganizowano m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku i w X Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.
W następnych latach demonstracje takie organizowano nadal, nigdy jednak nie osiągnęły takich rozmiarów jak w 1982.
Źródło:
Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Abecadła PRL-u. Pozycja autorstwa Zdzisława Zblewskiego została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 2008 roku.
Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.
Fascynujący obraz życia w komunistycznej Polsce
Jerzy Kochanowski
Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957
Sklep | Format | Zwykła cena | Cena dla naszych czytelników |
paskarz.pl | 59.90 zł | 29.95 zł idź do sklepu » |
Dodaj komentarz