Dzieci zmuszano do niemal niewolniczej pracy już u zarania dziejów? Naukowcy poszukują śladów
W dzisiejszych czasach zmuszanie dzieci do ciężkiej pracy uznawane jest za przejaw skrajnego wyzysku i zakazane prawem w większości krajów. Archeolodzy prześledzą, jak wyglądała rzeczywistość małych robotników, m.in. kilkuletnich górników, tysiące lat temu.
Archeologia i antropologia dziecka nie były dotąd modnymi obszarami nauki. Jak podkreśla cytowana przez „Nature” Mélie Le Roy z Śródziemnomorskiego Laboratorium Prehistorii Europy i Azji w Aix-en-Provence we Francji, badacze wykazują jednak ostatnio coraz większe zainteresowanie tematem.
Na konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów w Barcelonie przedstawione zostały właśnie najnowsze odkrycia, poczynione po tym, jak na wykopaliska spojrzano z wykorzystaniem tej dyscypliny.
Hans Reschreiter z Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu przypomniał, że w kopalni soli w Hallstatt w Austrii znaleziono czapkę skórzaną datowaną na lata 1000-1300 p.n.e. Jej rozmiar pozwala sądzić, że należała do dziecka. Naukowcy natrafili także na bardzo małe kilofy. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez „Nature”, oznaczałoby to, że dzieci zaczęły pracować w tych kopalniach znacznie wcześniej niż do tej pory sądzono.
Aby szerzej zgłębić temat, Austriacy planują badanie ludzkich odchodów znalezionych w kopalni w warstwach z epoki żelaza. Zamierzają poszukiwać śladów hormonów płciowych, które nie występują u małych dzieci i na tej podstawie upewnić się co do obecność najmłodszych wśród górników.
Inni badacze poszukują znaków pozostawionych przez małych pracownikach na artefaktach. Takie podejście preferuje Steven Dorland z University od Toronto. Analizując średniowieczne przedmioty wykonane z gliny zauważył na nich odciski drobnych dłoni należących ewidentnie do dzieci.
Na podstawie wielkości wgnieceń naukowcy przypuszczają, że malcy zajmujący się lepieniem glinianych garnków czy produkcją cegieł i dachówek mieli najwyżej sześć lat. Podobne ślady zachowały się na przykład w jednym z litewskich zamków. Przy czym, litewskie źródła historyczne nie zawierają wzmianek o pracy fizycznej dzieci, w związku z czym odciski rąk małych wytwórców są na to jedynym dowodem.
Naukowcy z Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów zapowiadają dalsze badania na temat pracy dzieci w najdawniejszych społecznościach i ich znaczenia dla prehistorycznej ekonomii.
Źródła informacji:
- Archaeologists Look for Evidence of Past Child Labor Practices, archaeology.org [dostęp 20.09.2018].
- Prehistoric children as young as eight worked as brickmakers and miners, nature.com [dostęp 20.09.2018].
Dodaj komentarz