Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkopano ślady oblężenia sprzed prawie trzech tysięcy lat. Czy to pozostałości po najeździe asyryjskiego władcy, który walczył z biblijnym Achabem?

Jehu, król północnego królestwa Izraela składający hołd Salmanasarowi III (fot. Steven G. Johnson, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Steven G. Johnson, lic. CC BY-SA 3.0 Jehu, król północnego królestwa Izraela składający hołd Salmanasarowi III (fot. Steven G. Johnson, lic. CC BY-SA 3.0)

Tureccy archeolodzy nie ustają w wysiłkach, by pokazać jak najpełniejszy obraz historii ich regionu. Tym razem natrafili na mury obronne, które noszą ślady brutalnej walki. Badacze przypuszczają, że mogą one pochodzić z czasów asyryjskiego najazdu.

W tureckim Sirkeli, w okręgu Ceyhan prowincji Adana, działa zespół 37 ekspertów wspomagany przez 40 dodatkowych pracowników lokalnych. Prowadzonymi tam wykopaliskami kieruje Mirko Novák, profesor archeologii bliskowschodniej na berneńskiej uczelni.

Pierwsze badania terenowe rozpoczęto w tej okolicy znacznie wcześniej. W 2012 roku nadzór nad wykopaliskami przejął Uniwersytet w Bernie. W zewnętrznych warstwach przeszukiwanego pagórka znaleziono między innymi pozostałości sklepów i ziarno, datowane na wczesną epokę brązu lub epokę żelaza. Teraz, dotarłszy około 2,5 metra w głąb ziemi, archeolodzy natrafili na wyjątkowo ciekawe mury obronne. Jak tłumaczy Mirko Novák portalowi „Dailisabah”:

Podczas wykopalisk znaleziony został dwuwarstwowy system murów obronnych datowany na epokę żelaza. […] na zewnętrznej warstwie murów znajdują się ślady. Pokazują one, jak żołnierze atakowali mury włóczniami. Wiemy, że Salmanasar III rozpoczął wojnę przeciwko tym ziemiom w 835 roku p.n.e. Pobrane stąd próbki izotopu węgla 14 oraz ceramiki pozwalają datować ten mur na IX wiek p.n.e.

Figura Salmanasara III (fot. Bjørn Christian Tørrissen, lic. CCA SA 3.0)

fot.Bjørn Christian Tørrissen, lic. CCA SA 3.0 Figura Salmanasara III (fot. Bjørn Christian Tørrissen, lic. CCA SA 3.0)

Archeolodzy znaleźli także pieczęć z próbkami hieroglificznego języka luwijskiego oraz pisma klinowego. Wewnątrz pierścienia murówO odkryto natomiast warsztaty ceramiczne i metalurgiczne. Wykopaliska będą kontynuowane w najbliższych latach.

Salmanasar III, wiązany przez naukowców z kampanią wojenną, która pozostawiła ślady na odnalezionych murach, był władcą Asyrii w IX wieku p.n.e. Asyryjska lista królów (jeden z najważniejszych zabytków piśmienniczych tego starożytnego państwa) umiejscawia jego panowanie w latach 858-824 p.n.e. Odziedziczył kraj po rządzącym silną ręką ojcu. Sam zorganizował wiele wypraw wojskowych. W czasie jednej z nich starł się między innymi z wspominanym w Biblii izraelskim królem Achabem, który rządził w czasach proroka Eliasza (był żonaty z Jezebel, wprowadził też kult Baala).

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.