Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Ukraińcy dorośli do posiadania własnego państwa?

Wiec niepodległościowy na Chreszczatyku, głównej ulicy Kijowa, rok 1917. Zdjęcie z książki Anne Apllebaum pod tytułem "Czerwony Głód".

fot.materiały prasowe Wiec niepodległościowy na Chreszczatyku, głównej ulicy Kijowa, rok 1917. Zdjęcie z książki Anne Apllebaum pod tytułem „Czerwony Głód”.

W zamęcie I wojny światowej, wśród padających imperiów i rewolucyjnych zmian, Polska dostrzegła swoją szansę wybicia się na niepodległość. Podobna szansa otworzyła się po raz pierwszy również przed Ukraińcami. Im jednak się nie udało. Czy sami byli sobie winni?

„Pochód, jaki przeszedł ulicami Kijowa w niedzielny poranek 1 kwietnia 1917 roku (19 marca według starego stylu), był niezwykły, bo pierwszy w swoim rodzaju. Nigdy przedtem ukraiński ruch narodowy nie pokazał się w takiej sile na terenach dawnego Imperium Rosyjskiego”pisze Anne Applebaum w książce „Czerwony Głód”.

Zaledwie dwa tygodnie wcześniej, 17 marca powstała Ukraińska Centralna Rada. Najpierw rozpoczęła ona rozmowy o ukraińskiej autonomii z rosyjskim Rządem Tymczasowym, ale wkrótce zaczęła działać metodą faktów dokonanych.

reklama

Niepodległość!

Przed wybuchem wojny postulat niepodległości wydawał się ukraińskim patriotom zbyt odległy. Ambicje działaczy z habsburskiej Galicji i należących do Imperium Rosyjskiego terenów naddnieprzańskich nie sięgały tak daleko. Ruch narodowy przez wieki był przecież szykanowany. Zakazano języka ukraińskiego, a nawet, na mocy tak zwanego ukazu emskiego z 1876 roku, używania nazwy „Ukraina”.

Inicjatywy, które zakładały choćby kulturową odrębność Ukraińców, prowadziły w przeszłości do aresztowań i zsyłek. Jak zauważa badacz historii Ukrainy, dr hab. Jan Jacek Bruski:

Nie powinno dziwić, że u progu XX wieku przedstawiciele naddnieprzańskiej inteligencji ukraińskiej (środowiska zresztą dość nielicznego) marzyli co najwyżej o rozszerzeniu swobód kulturalnych i uznania prawa Ukraińców do narodowej odrębności.

W 1876 roku car Aleksander II wydał tak zwany ukaz emski. zakazujący używania nazwy Ukraina.

fot.domena publiczna W 1876 roku car Aleksander II wydał tak zwany ukaz emski. zakazujący używania nazwy Ukraina.

W 1917 roku wydawało się jednak, że wszystko jest możliwe. Mapa Europy zaczęła tracić swoje dotychczasowe kształty i pojawiła się szansa, że zastygnie na nowo w innej postaci. Chcąc skorzystać z tej szansy, dwa polityczne ugrupowania: Towarzystwo Ukraińskich Postępowców i Ukraińska Socjalistyczna Partia Robotnicza, z Wołodymyrem Wynnyczenką i Semenem Petlurą na czele, połączyły siły. Ich celem było utworzenie organu niezależnej władzy.

Na czele powstałej w efekcie Ukraińskiej Centralnej Rady stanął historyk Mychaiło Hruszewski. Jak pisze w książce „Czerwony głód” Anne Applebaum:

Brodaty okularnik Mychajło Hruszewski jako jeden z pierwszych intelektualistów nadał Ukrainie podmiotowość. Był autorem dziesięciotomowej Historii Ukrainy-Rusi i wielu innych książek. (…) Teraz [1 kwietnia 1917 roku w Kijowie – red.] tłum witał go gromkimi okrzykami: „Sława batʹkowi Hruszewskomu” [„Chwała ojczulkowi Hruszewskiemu”]. Odpowiedział: „W tej wielkiej chwili jak jeden mąż złóżmy przysięgę, że jednomyślnie podejmiemy się tego wielkiego dzieła i że nie spoczniemy, póki nie zbudujemy wolnej Ukrainy!”. Tłum odkrzyknął: „Przysięgamy!”.

Rada zyskała dość szerokie poparcie społeczne i legitymizację od Kongresu Narodowego. Reagując na wydarzenia w Petersburgu, wydawała kolejne uniwersały określające status powstającego państwa. Wreszcie, w IV Uniwersale ze stycznia 1918 roku, ogłosiła niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej.

reklama

Komentarze (15)

 1. ddr Odpowiedz

  ukraińcy już w 1918-1920 gwałcili Polki i wkladali im granaty między nogi, jest nawet o tym tutaj artykuł. Btw semen po ang znaczy nasienie

 2. Ryszard Odpowiedz

  W okresie walk o wolność Ukraińcy popełniali wiele morderstw na polskiej ludności problem ten był rozpoczęty od czasów Austro -Węgier , przyzwolenie na mordowanie bezkarne polskich elit ( J.Szela), wokresie 1 wojny to Austriacy jeszcze im pomagali wysyłając polskich poborowych na front w Włoszech podczas gdy z Ukraińców tworzyli zwarte oddziały

 3. Anonim Odpowiedz

  „Trzeba pamiętać, że od końca średniowiecza niemal cały czas Ukraińcy…” nie istniało aż do XIX wieku określenie Ukraina, więc to zdanie jest błędne.

  • Kris Odpowiedz

   Oczywiście – opieranie się na bajkach pomieszanyvh z faktami pani z USA nie będącej historykiem jest niedopuszczalne jako wiedza historyczna!
   Pseudo historia pisana na zamówienie dla pieniedzy.
   To jest zwykle fałszowanie historii w stylu wikipedii!
   Ona broni tworu stworzonego i zarządzanego przez jej rodaków unikając pokazania ich negatywnej roli w życiu ludności tych terenów ( zarzadcy, pobory podatków, handlarze i knajpiarze i tp)

  • Kris Odpowiedz

   Oczywiście – przez osobników udających Rosjan jak Bronstein ksywa Trocki czy Ulianow-Blank ksywa Lenin utrzymywany do 4-go roku życia przez matke i reszty kryminalistów wysłanych z USA i Szwajcarii aby zawłaszczyć, zniewolić i okradać Rosje

 4. Anonim Odpowiedz

  Czytam powyższe posty i nie mogę się nadziwić, że piszą to przedstawiciele narodu polskiego, który w przeszłości również był asymilowany, okupowany, wynaradawiany i odbierano mu prawa do niepodległości, odrębności narodowej i kulturowej. Macie do Ukrainy i Ukraińców taki sam stosunek jak kiedyś do Polski jej zaborcy i okupanci, którą chcieli wymazać na zawsze nasz kraj z mapy Europy. Mając tak tragiczne doświadczenia historyczne nie mogę się nadziwić dlaczego nie możecie zrozumieć, że Ukraina tak jak Polska kiedyś chce być niepodległa i chce być narodem?

  • Anonim Odpowiedz

   nie możesz sę nadziwić, że ludzie pamiętają bestialstwo Uraińców? Czy temu, że nazwa Ukraina nie funkcjonowała w średniowieczu? bo o tym mowa w postach .

  • Kris Odpowiedz

   Ukraina to sztuczny twór państwowy za4zadazny orzez fałszywych Ukraińców!
   Ukraina – = U kraja strany – czyli rosyjskie Kresy w języku rosyjskim do których dołączono Kresy Rzeczpospolitej.

 5. Kris Odpowiedz

  Ukraina – = U kraja strany – czyli rosyjskie Kresy w języku rosyjskim do których dołączono Kresy Rzeczpospolitej.

 6. Anonim Odpowiedz

  jakoś tak dziwnie jest dzisiaj zorganizowana Ukraina – kraj oligarchów. Po Pomarańczowej Rewolucji był Majdan i wybrano Prezydenta biznesmena co obiecuje gruszki na wierzbie. Tak nie można robić Ukraińcy.

 7. Anonim Odpowiedz

  Warunek – tam tworzacy owe panstwo musza zrozumiec, ze granice ich nowopowstalego panstwa w zadnej mierze nie musza sie pokrywac z granicami prowincji rosyjskiego imperium pn. Ukraina.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.