Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rabusie nie dobrali się do niego przez 1800 lat. Jakie skarby spoczywają w grobowcu greckiej szlachcianki?

Mauzoleum Neiko, przekształcone w bizantyjski kościół (fot. Thanos Kartsoglou, Greckie Ministerstwo Kultury)

fot.Thanos Kartsoglou, Greckie Ministerstwo Kultury Mauzoleum Neiko, przekształcone w bizantyjski kościół (fot. Thanos Kartsoglou, Greckie Ministerstwo Kultury)

W trakcie wykopalisk prowadzonych na greckiej wyspie Sikinos będącej częścią Cyklad, natrafiono na rzadkie znalezisko. Odkryto grób szlachcianki wypełniony skarbami, który przez blisko dwa tysiąclecia ukryty był przed zakusami rabusiów.

Hieny cmentarne przez kolejne stulecia bezcześciły inne pochówki na wyspie, jednak miejsce ostatecznego spoczynku greckiej szlachcianki Neiko (to imię zawierała inskrypcja nagrobna) im umknęło. Prawdopodobnie stało się tak dzięki jego doskonałemu ukryciu w podziemiach bizantyjskiego klasztoru. Szczątki kobiety umieszczono w grobie pomiędzy dwoma ścianami budowli.

Co ciekawe, jej szczątków wcale nie złożono w podziemiach kościoła. Tak naprawdę to dla Neiko zbudowano mauzoleum, które miało honorować jej osobę i chronić miejsce jej spoczynku. W późniejszych czasach budynek w kształcie świątyni grecko-rzymskiej przekształcono w kopulasty bizantyjski kościół.

Jak podkreślają przedstawiciele greckiego Ministerstwa Kultury, to imponujący palimpsest starożytności i epoki średniowiecza, jedyny w Grecji. Gdy archeolodzy zaczęli prowadzić w jego obrębie prace, natrafili na grób w kształcie skrzyni, zawierający właśnie szczątki Neiko.

Wewnątrz znaleziono całą jej drogocenną biżuterię. Kobieta została pochowana razem ze złotymi opaskami na rękę, pierścionkami, długim złotym naszyjnikiem, rzeźbioną klamrą z kameą oraz ze szklanymi i metalowymi wazami. Jak podkreślił w swej wypowiedzi dla agencji „Reuters” Dmitris Athanassoulis:

[…] to bardzo rzadkie. Monument, jeden z najbardziej imponujących w basenie Morza Egejskiego, ma tożsamość. Mamy teraz osobę, dla której budynek został zbudowany, mamy jej szczątki, jej imię.

W tej chwili greccy naukowcy poszukują informacji, które mogłyby poszerzyć naszą wiedzę o tajemniczej kobiecie imieniem Neiko. Na ten moment nie wiadomo nawet, czy pochodziła z wyspy.

Źródła informacji:

  1. Greece finds ‚Neko’, a noblewoman buried in her jewelry 1,800 years ago, reuters.com [dostęp 28.07.2018].
  2. Tomb of noblewoman Neiko buried 1800 years ago discovered on Sikinos, keeptalkinggreece.com [dostęp 28.07.2018].
  3. Why Grave Robbers Missed This Ancient, Gold-Filled Burial, livescience.com [dostęp 28.07.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.