Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Facebook uznał amerykańską „Deklarację niepodległości” za mowę nienawiści

Podpisanie amerykańskiej Deklaracji Niepodległości (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Podpisanie amerykańskiej Deklaracji Niepodległości (fot. domena publiczna).

Facebook z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości wpadł w opały. Algorytm portalu społecznościowego uznał fragment Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych za mowę nienawiści i nie pozwolił go opublikować.

Mowa nienawiści i tak zwany hejt stanowią ogromny problem we współczesnym internecie. W szczególności w mediach społecznościowych ludzie potrafią ubliżać sobie, używając inwektyw najcięższego kalibru lub atakując ze względu na pochodzenie etniczne, orientację seksualną czy wygląd. Facebook, który musi radzić sobie z tego typu sytuacjami w skali globalnej, postanowił wprowadzić algorytm wykluczający możliwość dodawania treści zawierających określenia i zdania powszechnie uznawane za mowę nienawiści.

W okresie poprzedzającym amerykańskie Święto Niepodległości, które przypada 4 lipca, dziennikarze niewielkiej lokalnej gazety z Teksasu „Liberty Country Vindicator” zaczęli publikować fragmenty najważniejszego dokumentu w historii USA. Algorytmy skierowane przeciwko mowie nienawiści wyłapały jednak sekcję dotyczącą „bezlitosnych indiańskich dzikusów” (merciless Indian savages). Osoba publikująca post otrzymała automatyczną odpowiedź z informacją, że ten fragment tekstu jest sprzeczny ze standardami społeczności. Co ciekawe, jak przypomina brytyjski „Guardian”, wspomniany ustęp wielokrotnie był przywoływany jako przykład odhumanizowania rdzennych Amerykanów, które stało się jednym z fundamentów polityki Stanów Zjednoczonych.

Ostatecznie Facebook wystosował przeprosiny i odblokował „Liberty Country Vindicator” możliwość zamieszczenia kontrowersyjnego fragmentu Deklaracji Niepodległości.

Źródła informacji:

  1. Facebook labels declaration of independence as ‚hate speech’, theguardian.com
  2. Facebook ocenzurował amerykańską Deklarację Niepodległości, tvp.info [dostęp 06.07.2018].
  3. Facebook zablokował Deklarację Niepodległości. Uznał ją za „mowę nienawiści”, tvn24.pl [dostęp 06.07.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.