Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Grzechy pradziadków. Mroczne oblicze przedwojennej Polski

 
Przestępczość seksualna, dewiacje, cierpienie ofiar i bezkarność sprawców. O tym obliczu przedwojennej Polski milczą podręczniki, a my wstydzimy się o nim mówić. Kamil Janicki uważa jednak, że najwyższa pora opisać najciemniejsze strony historii II Rzeczpospolitej.

Gwałt? Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany, rzeczywisty i niesymulowany”. Molestowanie dzieci? Niemożliwe, bo przecież „ich świadectwa przed sądem są dla znawcy zupełnie bezwartościowe”. Obmacywanie na ulicach, seksualne wykorzystywanie w pracy? Nękanie? Dewiacje? Zboczenia? „Przecież u nas w kinie nawet całusa nie zobaczysz… wszystko cenzurują”.

Lektura „Epoki milczenia” to odkrywanie świata ukrytego za kotarą pozornej cnotliwości, konwenansów i mieszczańskiego tabu. Odkrywanie Rzeczpospolitej pełnej hipokryzji, nigdy nieukaranych zbrodni, ludzkiej krzywdy i lekceważącego rechotu dziennikarskich hien

 

Pisząc książkę autor starał się dotrzeć do wszelkich publikacji prawniczych i lekarskich, poruszających problem przedwojennej przestępczości seksualnej. Przeprowadził szeroką kwerendę w prasie, uzupełnioną przeglądem źródeł publicystycznych oraz archiwaliów krakowskiej prokuratury. Teraz efekty jego kilkuletniej pracy trafiają w ręce Czytelników, którzy mogą poznać obraz przedwojennej Polski, o którym do tej pory wstydzono się głośno mówić.

Mroczna strona II Rzeczpospolitej. Kup z rabatem:

Komentarze (4)

 1. Anonim Odpowiedz

  Razi mnie stosowanie nieodmiennej formy wyrazu Rzeczpospolita w pierwszym jego członie. Czytałem wprawdzie, że dopuszczalne jest to w odniesieniu do np. nazwy czasopisma, ale w przypadku nazwy kraju brzmi to jakoś nieelegancko.

 2. Bartosz W. Odpowiedz

  Co to ma być za tytuł? „Grzechy pradziadków”? Czyich, jeśli można spytać? Bo na pewno nie moich. Może kogoś z redakcji?

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Panie Bartoszu, chodzi o określenie pokoleniowe – dziadkowie jako pokolenie wojenne, pradziadkowie – przedwojenne. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.