Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wykopaliska pokazują, że w Wielkiej Brytanii multi-kulti funkcjonowało już w starożytności

Makieta Londinium, czyli dzisiejszego Londynu, w czasach rzymskich (fot. Steven G. Johnson, lic. CCA-SA 3.0 U)

fot.Steven G. Johnson, lic. CCA-SA 3.0 U Makieta Londinium, czyli dzisiejszego Londynu, w czasach rzymskich (fot. Steven G. Johnson, lic. CCA-SA 3.0 U)

Brytyjscy naukowcy postawili na głowie nasze wyobrażenie o tym, jak wyglądali ludzie zamieszkujący starożytne rzymskie Londinium, czyli współczesny Londyn. Jak udowadniają wykopaliska, miasto od zawsze jest zamieszkiwane przez ludzi niemal wszystkich ras.

Wyniki badań archeologicznych pochówków Londyńczyków z czasów rzymskich przyniosły bardzo interesujące rezultaty. Powszechne wyobrażenie starożytnego Londinium, jako miasta zamieszkanego przez białych Europejczyków możemy włożyć między bajki.

Używając nowoczesnych metod analiz DNA naukowcy przywracają tożsamość ludziom zmarłym w pierwszych wiekach naszej ery. Nie poznamy już ich imion, jednak możemy się dowiedzieć, jak wyglądali, skąd się wywodzili oraz jakie było ich pochodzenie. Metody bioarcheologiczne pozwalają zanalizować pod tym kątem populację Londinium.

W mieście krzyżowały się wpływy z całego imperium rzymskiego, a – jak wynika z badań – ludność je zamieszkująca była wyjątkowo różnorodna, także pod względem rasowym. Wielu ówczesnych Londyńczyków miało czarnoskórych, bądź pochodzących z Azji przodków. Co więcej, ludzie ci nie tylko migrowali do Wielkiej Brytanii, ale też bywali urodzeni i wychowani w Londinium. W jaki sposób naukowcy są w stanie to udowodnić? Dzięki analizie pierwiastków, jakie znajdują się w kościach.

Przedmioty ze świątyni Mitry w rzymskim Londinium (fot. Carole Raddato, lic. CC BY-SA 2.0)

fot.Carole Raddato, lic. CC BY-SA 2.0 Przedmioty ze świątyni Mitry w rzymskim Londinium (fot. Carole Raddato, lic. CC BY-SA 2.0)

Nowoczesne metody pozwalają zbadać materiał osteologiczny, którego skład pierwiastkowy rożni się w zależności od tego, w jakim rejonie dana osoba przebywała. Jednym z przebadanych szkieletów były szczątki kobiety w średnim wieku o afrykańskim pochodzeniu, która została pochowana w Southwark, jednej z dzielnic współczesnego Londynu.

W jej grobie znalazła się ceramika z hrabstwa Kent oraz lokalna moneta z IV wieku n.e. Analiza składu jej kości dowodzi, że pochodziła ona z południowego wybrzeża Morza Śródziemnego. Naukowcy nie wykluczają hipotezy, że do Londinium przybyła jako niewolnica.

Rezultaty badań przedstawione zostały na wystawie w Muzeum of London, która nosi tytuł „Rzymscy zmarli. Składanie w całość pochówków i wierzeń w rzymskim Londynie”.  Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi szkielety i skremowane szczątki 28 ówczesnych Londyńczyków oraz 200 obiektów z pochówków z czasów rzymskich

Źródła informacji:

  1. Roman Dead. Piecing together burials and beliefs in Roman London, museumoflondon.org.uk [dostęp 27.05.2018].
  2. The Dead Tell Us of a Diverse Londinium, ancient-origins.net [dostęp 27.05.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.