Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Duńscy naukowcy dowodzą: w epoce żelaza w krajach nordyckich kury i gęsi były symbolami statusu. Bogatych zmarłych chowano z ptakami

Gęś biała (fot. Alexas_Fotos, lic. CC0)

fot.Alexas_Fotos, lic. CC0 Gęś biała (fot. Alexas_Fotos, lic. CC0)

Duńscy naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania blisko 100 grobów z epoki żelaza i doszli do ciekawych wniosków. Z ich analiz wynika, że w krajach nordyckich największym symbolem luksusu, który wkładano do grobów razem z bogatymi zmarłymi była gęś, ewentualnie kura.

Jak tłumaczy Anne Brigitte Gotfredsen z Muzeum Historii Naturalnej duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze, przed początkiem pierwszego tysiąclecia naszej ery, w Danii kur i gęsi praktycznie nie spotykano. Badaczka wyjaśnia, że ich pojawienie wiąże się z wpływami rzymskimi. Importem z południa Europy jest także zwyczaj grzebania ludzi z różnymi gatunkami zwierząt. W krajach nordyckich zaczęto wkładać do grobu razem ze zwłokami truchło np. owcy (częste) lub właśnie gęsi lub kury (nieliczne przypadki).

Po czym rozpoznano różnice w statusie społecznym grzebanych osób? W grobach, do których wkładano kury znajdowano także cenne przedmioty. Tymczasem te, w których grzebano wraz z człowiekiem gęsi, zawierały artefakty o znacznej wartości. Wśród nich były drogie rzymskie importy.

Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez portal sciencenordic.com, wpływy Imperium Romanum znajdują także odzwierciedlenie w zmianach nordyckich zwyczajów pogrzebowych. Wraz ze zmarłym w ostatnią drogę zaczyna być wyprawianych coraz więcej całych zwierząt lub ich fragmentów. Anne Brigitte Gotfredsen tłumaczy, że im większa liczba gatunków, tym bogatszy pochówek. Co więcej, pożegnanie zmarłego stało się za sprawą wpływów rzymskich okazją do wyprawienia uczy, na co wskazuje fakt, że grzebano z nim zwierzęta, których mięso wcześniej zostało usunięte.

Po raz pierwszy duńscy naukowcy zdecydowali o połączeniu badań archeologicznych i antropologicznych pochówków z okresu I-II w. n.e. z wiedzą ekspercką z zakresu zoologii. Kraje nordyckie przechodziły wówczas duże zmiany kulturowe, a rezultaty tych dociekań pozwalają odkryć zupełnie nowe aspekty ówczesnych rytuałów grzebalnych.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.