Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Tutenchamon był pierwszym faraonem, który posiadał… łóżko polowe!

Tutenchamon na rysunku z 1894 roku.

fot.domena publiczna Tutenchamon na rysunku z 1894 roku.

Po prawie 100 latach od odkrycia grobowca nastoletniego faraona Tutenchamona naukowcy wzięli pod lupę znaleziony tam dziwny mebel. Zginające się na trzy łoże okazało się znacznie ciekawszą konstrukcją, niż dotychczas sądzono. Jego mechanizm mówi wiele o ówczesnej technologii i… upodobaniach młodego władcy.

Faraon Tutenchamon, panujący przed ponad 3300 lat temu, sypiał na prekursorze łóżka kempingowego – tak wynika z badań przedstawionych na ostatniej konferencji w Kairze. Oprócz pięciu innych mebli służących do spania, w grobowcu tego władcy znaleziono łoże mniejsze i niższe od pozostałych, za to zginające się na trzy – w kształt litery „Z”.

Mebel składa się z ramy z lekkiego drewna, zawiasów z brązu i lnianego obicia. Charakteryzował się niezwykłym poziomem komfortu i elegancką konstrukcją. Dzięki badaniom wiemy, że składało się go dzięki pomysłowemu mechanizmowi.

To jedyne polowe łóżko, jakie znaleziono u faraonów, i pierwsze znane składające się z trzech części. Wcześniej odkryto jedynie dwa niewielkie modele zginających się na dwa łóżek z XVIII dynastii. Nie zmienia to faktu, że leże Tutenchamona było przełomowe – stabilniejsze i bardziej komfortowe, niż w przypadku składających się na dwa. Miało zupełnie unikalną formę i wszystko wskazuje, że było pierwszym istniejącym na świecie łóżkiem składającym się na trzy.

Mebel spoczywał na czterech nogach, stylizowanych na lwie łapy. Ze względu na ich skomplikowany kształt, złożenie leża było trudne. Aby rozwiązać ten problem, starożytni rzemieślnicy użyli dwóch różnych typów zawiasów i czterech pomocniczych nóg.

Łóżko świadczy nie tylko o wysokim poziomie starożytnego egipskiego rzemiosła, ale także daje wgląd w aspiracje młodego Tutenchamona. Choć był słabym fizycznie młodzieńcem i nigdy nie uczestniczył w długotrwałych wyprawach, najwidoczniej kochał ideę ich przeprowadzania.

Źródła informacji:

  1. Rossella Lorenzi, Fit for a King: Tut’s Camping Bed Was an Ancient Marvel, LiveScience.
  2. Theodoros Karasavvas, Why did King Tut Have Possibly the First Three-Part Folding Camp Bed Ever Made?, Ancient Origins.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.