Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Skarb niemieckich hrabiów ukryty w czasie wojny wraca do rodziny

Brzeg mazurskiego jeziora Jeziorak. To nad tym akwenem przebywali Lessmanowie, gdy ich syn znalazł skarb (fot. Marcin n®, lic. CCA SA 2.0)

fot.Marcin n®, lic. CCA SA 2.0 Brzeg mazurskiego jeziora Jeziorak. To nad tym akwenem przebywali Lessmanowie, gdy ich syn znalazł skarb (fot. Marcin n®, lic. CCA SA 2.0)

Gdy w kierunku Prus nadciągała Armia Czerwona, ich niemieccy mieszkańcy ukrywali swoje cenne rzeczy i pamiątki, by nie przepadły w rękach sołdatów. Także rodzina hrabiów von Finckenstein zakopała swoje skarby. Teraz, po prawie 73 latach, ziemia oddała to, co jej powierzono.

Wszystko za sprawą nastoletniego Patryka Lessmana. W 2017 roku chłopiec będąc z rodziną na wakacjach niedaleko dawnej posiadłości von Finckensteinów nad mazurskim Jeziorakiem postanowił zbudować sobie szałas. Gdy zabrał się do pracy, natrafił na poniemiecką zakopaną dużą kankę.

Chłopiec pobiegł do rodziców, by podzielić się informacją o znalezisku. Dalej Patryk kopał już z pomocą ojca. Okazało się, że udało im się odkryć dwie duże metalowe kanki. O znalezisku zawiadomili poszukiwaczy skarbów i miłośników lokalnej historii. Na miejscu zjawili się Michał Młotek i Kamil Rakowski z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej, która prowadzi swoje badania za zgodą konserwatora zabytków.

Pierwsza kanka niestety uległa rozszczelnieniu, przez co znajdujące się w niej przedmioty (umundurowanie oficera Wehrmachtu) uległy zniszczeniu. Drugie naczynie przetrwało w nienaruszonym stanie. Znajdowały się w nim przedmioty osobiste, zdjęcia i dokumenty (w tym testament) rodziny von Finckensteinów, ukryte w 1945 roku.

Skarb wróci do spadkobierców rodziny

Znaleziony przez Patryka Lessmana skarb, będący tak zwanym depozytem, odkryty został w zeszłym roku, jednak dopiero teraz może zostać udostępniony. Po wykopaniu go, niezwłocznie zawiadomiono Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Następnie właściwe służby zajęły się jego konserwacją i skatalogowaniem oraz skontaktowaniem się z potomkami Hansa Jurgena von Finckensteina, do którego należały przedmioty.

4 maja przed południem, w Iławie, obyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano znalezisko. Zgodnie z prawem część rzeczy stanie się własnością Skarbu Państwa (przedmioty o dużej wartości naukowej i historycznej). Reszta, czyli przedmioty osobiste von Finckensteinów wrócą do rodziny. W Iławie zjawiła się w związku z tym Waldtraut Gräfin von Finckenstein, jedna z dwóch córek przedwojennych właścicieli posiadłości nad Jeziorakiem, która podziękowała w imieniu swoim i siostry za zwrot rodzinnych pamiątek.

Źródła informacji:

  1. 14-letni Patryk nudził się na wczasach, więc zaczął budować szałas. Odkrył pamiątki z 1945 r., Gazeta.pl.
  2. Chciał przenocować w lesie, wykopał z ziemi skarb! W powiecie iławskim odkryto depozyt rodziny von Finckenstein, ilawa.wm.pl.
  3. Na Mazurach odkryto zakopany w 1945 roku „skarb von Finckensteinów”, naukawpolsce.pap.pl.
  4. Nad Jeziorakiem odnaleziono skarb Finckensteinów, zdziennikaodkrywcy.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.