Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pracownik IPN na spotkaniu informacyjnym wszczyna karczemną awanturę i śpiewa rosyjskie pieśni. Brak oficjalnego stanowiska IPN w tej sprawie

Plac Miejski w Czarnem (Fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Plac Miejski w Czarnem (Fot. domena publiczna)

Stowarzyszenie „Brygada Inki” wystąpiło z inicjatywą budowy pomnika żołnierzy wyklętych w mieście Człuchów. Rada miasta postanowiła oddać głos w tej sprawie mieszkańcom. W czasie spotkania informacyjnego wybuchła karczemna awantura, której głównym bohaterem jest pracownik IPN.

Konsultacje społeczne z udziałem mieszkańców, które odbyły się w niedzielę, zostały poprzedzone spotkaniem informacyjnym, w którym wziął udział między innymi Piotr Szubarczyk z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Została wówczas wyjaśniona idea stojąca za budową pomnika żołnierzy wyklętych oraz podano informacje dotyczące przyszłego monumentu. Po tym przyszedł moment na pytania z sali. Wówczas głos zabrał historyk Stanisław Błaszkiewicz, emerytowany nauczyciel. Jego wypowiedź cytuje człuchowskie wydanie portalu „naszemiasto.pl”:

Nie mogę się podpisać pod stwierdzeniem, że wszyscy ludzie podziemia byli bohaterami – mówił. Bo tak nie było. Dowodzący nigdy nie zgodzili się na mordowanie ludności cywilnej. To co się stało w Dubinkach spowodowało, że stosunek Litwinów do Polaków jest ciągle negatywny. Nikt nie neguje tego, że ktoś zabił UB-eka, milicjanta, ale ludność cywilna??? Żaden dowódca by się na to nie zgodził, ale byli ludzie, którzy tak postępowali.  

Na jego wypowiedź zareagował Piotr Szubarczyk z IPN przypominając zbrodnię Litwinów dokonaną na Polakach. Stwierdził przy tym: Ja mogę dzisiaj zapłakać, mogę się pomodlić, ale jeśli ktoś mi wymachuje flagą Dubinki i mówi „bandyta Łupaszko”, to jest to dla mnie absolutnie nie do przyjęcia. Każdy wojskowy wie, że jest coś takiego w warunkach wojennych, w warunkach ekstremalnych – jak akcja odwetowa. I wtedy nie ma litości. (cyt. za: http://czluchow.naszemiasto.pl).

Najgorętsze emocje wybuchły, gdy głos zabrał Benedykt Lipski, emerytowany nauczyciel, były przewodniczący Rady Miejskiej w Czarnem. Mężczyzna próbował przeczytać przygotowane wcześniej wystąpienie, które rozjuszyło Piotra Szubarczyka. Pracownik IPN zaczął zagłuszać mówcę śpiewając rosyjskie pieśni i wykrzykując, że Lipski ma śpiewać z nim, bo przecież zna słowa. Na zachowanie Szubarczyka zareagowała jedna z osób znajdujących się wśród publiczności wstając i głośno mówiąc: Ja naprawdę jestem oburzony pana stosunkiem do tego człowieka. Ja myślałem, że przyjdziemy, że będzie normalna dyskusja.

Screen z konta Facebook z relację z pobytu Piotra Szubarczyka w Czarnem.

Screen z konta Facebook z relację z pobytu Piotra Szubarczyka w Czarnem.

Benedykt Lipski po chwili próbował kontynuować, jednak Piotr Szubarczyk przekrzykiwał go mówiąc: „Pan wyważone zdania mówił, że się Armia Krajowa zbuntowała przeciwko dowództwu? Niech żesz pan się puknie w głowę!” i jednocześnie wymownie pukając się w czoło. Spotkanie pracownik IPN skomentował potem na Facebooku:

Okulary kupię, choćby po to, by łatwiej identyfikować sowieckich agentów, zielonych ludzików, których widziałem w Czarnem. To wyjątkowa swołocz! Wyniki „plebiscytu” to efekt manipulacji tych agentów. Te tchórzliwe kanalie ogłosiły w całej gminie, że Biroszowie chcą budować pomnik „bandytów”! Znieważyli po raz kolejny, jak rasowi oficerowie NKWD, polskich kombatantów z Kresów. 7 „przykładów zbrodni”, 7 sowieckich propagandowych kłamstw. Kiedy ich zapytałem na spotkaniu, który z nich wyprodukował „ulotkę”, położyli uszy po sobie. Ja to mogę skomentować tylko cytatem z Marszałka (mamy rok 100-lecia Niepodległości), więc taki cytat ma uzasadnienie: „Jebał was pies”! I tak Polska wygra tę batalię!. A na was naplują kiedyś wasze wnuki.

W niedzielę mieszkańcy Czarnego zagłosowali przeciwko postawieniu pomnika wyklętych. W chwili powstawania tego tekstu w oficjalnych kanałach IPN nie pojawił się żaden komentarz odnośnie zachowania reprezentującego instytucję pracownika.

Źródła informacji:

  1. Czarne. Wielka awantura na ostatnim spotkaniu przed konsultacjami w sprawie pomnika żołnierzy wyklętych, czarne.naszemiasto.pl.
  2. Mieszkańcy gminy Czarne przeciwni budowie pomnika żołnierzy wyklętych, czarne.naszemiasto.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.