Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Białorusini nie wpuścili Polaków jadących na spotkanie z kombatantami z Armii Krajowej

Mińsk, Plac Zwycięstwa (fot. jackal007, lic. CC0)

fot.jackal007, lic. CC0 Mińsk, Plac Zwycięstwa (fot. jackal007, lic. CC0)

Władze Białorusi odmówiły członkom Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie możliwości wjazdu na terytorium ich państwa. Przedstawiciele stowarzyszenia mieli się spotkać z kombatantami.

Polscy kombatanci i członkowie ich rodzin mieszkający na Białorusi nie otrzymują od tego państwa żadnych świadczeń kombatanckich.

Ogromnym wsparciem dla nich jest pomoc polskich inicjatyw pozarządowych. Wspomniane stowarzyszenie jest jedną ze wspierających Polaków organizacji. Jak możemy przeczytać w materiale przygotowanym przez portal „znadniemna.pl”:

Pomoc płynąca od organizacji społecznych, takich jak Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i innych inicjatyw patriotycznych w Polsce – jest właściwie jedyną formą wsparcia polskich bohaterów, celowo ignorowanych przez państwo białoruskie a czasem wręcz szkalowanych i oczernianych przez białoruską państwową propagandę.

Delegacja stowarzyszenia wybierała się na Białoruś, aby wziąć udział w spotkaniu wielkanocnym z kombatantami Armii Krajowej, swoimi podopiecznymi, organizowanym w Lidzie. O tym, że odmówiono im wiz zezwalających na wjazd na terytorium kraju poinformowała na Facebooku Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi.

Źródła informacji:

  1. Białoruś nie wpuszcza członków Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, znadniemna.pl.
  2. Białoruś nie wpuściła opiekunów żołnierzy AK. „Samotne święta”, wp.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.