Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Upamiętnianie ofiar czy turystyka Zagłady? („Miejsca Holocaustu w Europie” Martin Winstone)

Problematyka Holokaustu była, jest i będzie obecna w przestrzeni publicznej. Wciąż toczą się polemiki dotyczące liczby ofiar czy współudziału innych krajów oraz ich obywateli w ludobójstwie dokonanym przez Niemców. Martin Winstone postanowił spojrzeć na coś innego – na miejsca upamiętniające Zagładę.

Opinię publiczną szczególnie elektryzują ustalenia odnoszące się do postaw ludności państw Europy ogarniętej wojną wobec rozgrywającej się obok nich Zagłady. Wyrazem zainteresowania wzmiankowaną tematyką są nie tylko publikacje książkowe, wystawy, czy filmy, ale również znajdujące się wokół nas miejsca pamięci w byłych obozach oraz różne formy upamiętnienia – pomniki, instalacje, muzea ku czci ofiar. Miejsca Holocaustu w Europie to próba opisania najważniejszych z nich.

Przewodnik, nie-przewodnik

Brytyjski historyk, nauczyciel i autor książek dotyczących II wojny światowej i zagłady Żydów, Martin Winstone, tym razem skupił swoją uwagę na wybranych miejscach związanych z Szoa znajdujących się w osiemnastu europejskich krajach. Ponadto w ostatnim rozdziale krótko odniósł się do jedenastu kolejnych państw. Dzięki jego pasji i żmudnej pracy, w jednej książce znajdziemy podstawowe informacje historyczne o miejscach oddalonych od siebie o setki kilometrów, rozsianych po krajach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej.

reklama

Rozważania poprzedza dobrze opracowany wstęp, w którym porządkuje on terminologię i typologię opisywanych elementów. Dla osób zainteresowanych tematyką jest to więc ważne kompendium, napisane w dodatku przystępnym językiem. W lekturze pomocne okazują się też mapy, na których oznaczono lokalizacje omówione w książce oraz inne, które Autor jedynie sygnalizuje. Trzeba jednak zaznaczyć, że Winstone posługuje się współczesnymi granicami państw, dlatego miejsca, które znajdowały się na terytorium Generalnego Gubernatorstwa jak np. Lwów, prezentowane są przy Ukrainie, a nie Polsce. Książkę wzbogacają fotografie wybranych form upamiętniania.

Czy znamy wszystkie miejsca upamiętniające Holokaust w Europie? Na zdjęciu jedno z nich, znajdujące się w San Francisco w Kalifornii zaprojektowane przez Georga Segala.

fot.Eakim/ CC BY-SA 3.0 Czy znamy wszystkie miejsca upamiętniające Holokaust w Europie? Na zdjęciu jedno z nich, znajdujące się w San Francisco w Kalifornii zaprojektowane przez Georga Segala.

Autor we Wstępie podkreślił, że jego praca „nie jest przewodnikiem turystycznym”. Choć trudno się oprzeć wrażeniu, że publikowane w książce informacje praktyczne, dotyczące np. tras dojazdu, godzin otwarcia poszczególnych miejsc pamięci, a także cen biletów i odnośniki do stron internetowych, poniekąd mają również funkcjonalny charakter. Przeświadczenie to wzmacnia przedmowa napisana przez Martina Gilberta, wybitnego historyka II wojny światowej, w której pojawiają się odwołania do podróży.

reklama

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.