Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odtajniony raport amerykańskiego wywiadu z 1946 roku stwierdza: Polacy po wyzwoleniu prześladowali Żydów tak jak naziści

Fragment pierwszej strony odtajnionego dokumentu amerykańskiego Departamentu Stanu (fot. Centrum Szymona Wiesenthala)

fot.Centrum Szymona Wiesenthala Fragment pierwszej strony odtajnionego dokumentu amerykańskiego Departamentu Stanu (fot. Centrum Szymona Wiesenthala)

15 maja 1946 roku amerykański wywiad przygotował raport dla Departamentu stanu. Jak można przeczytać w nagłówku „Ten dokument dotyczy fizycznej, ekonomicznej i politycznej kondycji ocalałych Żydów w Polsce od czasu wyzwolenia.” Analizuje on politykę rządu, antysemityzm i możliwości przeżycia Żydów w Polsce. Wnioski przerażają.

Odtajniony raport Departamentu Stanu USA został przekazany Centrum Szymona Wiesenthala, międzynarodowej organizacji żydowskiej z siedzibą w Los Angeles, której głównymi zadaniami jest ochrona praw człowieka i pamięci o Holokauście.

28 lutego, czyli w dniu, w którym polska delegacja przybyła do Izraela dyskutować między innymi o nowelizacji ustawy o IPN, jaka wywołała kryzys w relacjach dyplomatycznych Warszawa-Tel-Awiw, Centrum przekazało skany raportu dużej izraelskiej gazecie. Dokument liczący 28 stron zawiera stwierdzenia, które z dzisiejszej perspektywy brzmią wręcz brutalnie, jednak są to obserwacje poczynione przez zewnętrznych obserwatorów, które miały być dostępne wyłącznie dla wąskiego grona osób.

Już w streszczeniu znajdującym się na pierwszych dwóch stronach czytamy, że polskim Żydom zagraża antysemityzm, który jest tradycyjną cechą polskiej polityki. Dalsza część raportu rozpoczyna się od podkreślenia informacji o tym, że Polacy byli jednymi z tych, którzy najbardziej ucierpieli z rąk niemieckich po 1939 roku oraz o liczbie ponad trzech milionów obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w czasie okupacji. Autorzy podkreślali jeszcze, że wszelkie uogólnienia dotyczące społeczności żydowskiej, jaka pozostała w Polsce po wojnie, muszą uwzględniać te fakty.

Antysemicki artykuł z dziennika „Pod Pręgierz”, 1937 r. pt. „Wara Żydom” (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Antysemicki artykuł z dziennika „Pod Pręgierz”, 1937 r. pt. „Wara Żydom” (fot. domena publiczna)

Komentarze (16)

 1. b.Ma. Odpowiedz

  A co z żydowskimi sędziami którzy sądzili polskich patriotów i skazywali ich na śmierć?
  To byli żydzi prześladowani przez polaków?

  • Anonim Odpowiedz

   Polacy przez małe p ? Żydzi też przez duże Ż, gdyż w tym przypadku nie ma mowy o wyznawcach judaizmu a o osobach ( często zezwierzęconych – to fakt) przynależnych do narodu żydowskiego.

  • Krzysiek Odpowiedz

   A Michnikowie jeden sedzia żydowski skazywał patriotów na śmierć A Aaaaadassss ! Kukukumpel Bandziora Kiszczaka Było takich Tysiące a z Ruskimi żydami platających sie po polsce po 1946 w rabunku i mordach setki tysiecy.

  • AnoniWacek45m Odpowiedz

   P{isanie prawdy historycznej o zbrodniach ludzi pochodzenia żydowskiego.po wojnie nie jest ,antysemityzmem.Bo na to są dokumenty i świadkowie.Tego też nie da się wymazać z historii.

  • Andrzej Odpowiedz

   prawo do obrony i przytaczanie faktów to nie antysemityzm. muzeum Polin nie powstało na pustyni. Jezus był Żydem, ale Judasz także.

 2. Świadek wydarzeń Odpowiedz

  Komunistyczni zbrodniarze przeważnie byli żydami – to ich rękami Stalin zniewolił Polaków, wymordował patriotyczną elitę naszego narodu.

 3. Anonim Odpowiedz

  Z okupowanej przez Niemcy Polski raporty nie powstawały a jak tylko weszli Rosjanie to mamy raporcik ? Fenomen ! ?
  Taki raporcik powstał może też jak odsyłali statki z Żydami w trakcie IIWŚ ?

 4. 19pulk Odpowiedz

  Wszedłem na stronę Centrum Wisenthala i przeczytałem cały tekst. Niestety, jest tam wiele bzdur i przemilczeń. Ponadto autor myli AK z NSZem i innymi organizacjami wojskowymi. Brzmi jakby to było podyktowane przez podwójnego agenta pracującego dla ZSRR – jest dużo dobrej oceny dla komunistycznych władz PRL, a opozycja (czyli antysowieckie podziemie) jest piętnowane jako antysemickie i zbrodnicze. Przykład przemilczenia – ani słowem nie wspomina się o żydowskiej obsadzie UB i politycznego pionu aparatu przemocy PRL. Niestety, jest to zdecydowanie wrzutka Rosjan. To naprawdę wzbudza podziw jak oni potrafią instalować swoje wtyczki.

 5. Anonim Odpowiedz

  moja dziewczyna jest polską żydówką i nigdy nie miała doczynienia z antysemityzmem od Polaków. Nigdy z tego powodu nie miała problemów w Polsce.

 6. Stan Odpowiedz

  Nie wiem jak można wierzyć w taką fałszywkę. Zaraz uzasadnię. Czy ktoś zwrócił uwagę na zakreśloną datę. Albo CIA to kretyni albo uważają nas za kretynów. Cyfry z których składa się rok to inne czcionki niż te zastosowane w części opisującej miesiąc i dzień. Chciałem jeszcze dodać że ten krój czcionek opisującej rok pojawił się dopiero wiele lat po wojnie na pieczątkach gumowych. Nie dość że kroje z różnego okresu występowania to jeszcze też różna intensywność odbicia. Jest to ordynarny falsyfikat i tylko kretyn jak obywatel USA daje się na to nabrać.

 7. Andrzej Odpowiedz

  Ten tzw. raport to jest w całości przekłamaniem co niejednokrotnie było publicznie udowodnione. Przypomnę tylko, że opiera się w całości wyłącznie na analizie komunistycznej prasy i sprawozdaniach z amerykańskiej ambasady, nie mającej żadnych możliwości wywiadowczych.
  OKO kolejny raz pozwala sobie na manipulacje

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.