Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odtajniony raport amerykańskiego wywiadu z 1946 roku stwierdza: Polacy po wyzwoleniu prześladowali Żydów tak jak naziści

Fragment pierwszej strony odtajnionego dokumentu amerykańskiego Departamentu Stanu (fot. Centrum Szymona Wiesenthala)

fot.Centrum Szymona Wiesenthala Fragment pierwszej strony odtajnionego dokumentu amerykańskiego Departamentu Stanu (fot. Centrum Szymona Wiesenthala)

15 maja 1946 roku amerykański wywiad przygotował raport dla Departamentu stanu. Jak można przeczytać w nagłówku „Ten dokument dotyczy fizycznej, ekonomicznej i politycznej kondycji ocalałych Żydów w Polsce od czasu wyzwolenia.” Analizuje on politykę rządu, antysemityzm i możliwości przeżycia Żydów w Polsce. Wnioski przerażają.

Odtajniony raport Departamentu Stanu USA został przekazany Centrum Szymona Wiesenthala, międzynarodowej organizacji żydowskiej z siedzibą w Los Angeles, której głównymi zadaniami jest ochrona praw człowieka i pamięci o Holokauście.

28 lutego, czyli w dniu, w którym polska delegacja przybyła do Izraela dyskutować między innymi o nowelizacji ustawy o IPN, jaka wywołała kryzys w relacjach dyplomatycznych Warszawa-Tel-Awiw, Centrum przekazało skany raportu dużej izraelskiej gazecie. Dokument liczący 28 stron zawiera stwierdzenia, które z dzisiejszej perspektywy brzmią wręcz brutalnie, jednak są to obserwacje poczynione przez zewnętrznych obserwatorów, które miały być dostępne wyłącznie dla wąskiego grona osób.

Już w streszczeniu znajdującym się na pierwszych dwóch stronach czytamy, że polskim Żydom zagraża antysemityzm, który jest tradycyjną cechą polskiej polityki. Dalsza część raportu rozpoczyna się od podkreślenia informacji o tym, że Polacy byli jednymi z tych, którzy najbardziej ucierpieli z rąk niemieckich po 1939 roku oraz o liczbie ponad trzech milionów obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w czasie okupacji. Autorzy podkreślali jeszcze, że wszelkie uogólnienia dotyczące społeczności żydowskiej, jaka pozostała w Polsce po wojnie, muszą uwzględniać te fakty.

Antysemicki artykuł z dziennika „Pod Pręgierz”, 1937 r. pt. „Wara Żydom” (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Antysemicki artykuł z dziennika „Pod Pręgierz”, 1937 r. pt. „Wara Żydom” (fot. domena publiczna)

Skala przeraża

Na następnych stronach możemy przeczytać między innymi o tym, że po pogromie w Krakowie (11 sierpnia 1945 roku) wprowadzono prawo stanowiące, że nawoływanie do antysemityzmu jest przestępstwem. A także o tym, że w kraju odczuwalna jest wrogość względem Żydów, a panujące bezprawie nie daje narzędzi do jej kontroli. Szczególnie trudno czyta się jednak stwierdzenia na temat tego, że bez wątpienia ówczesne wystąpienia antyżydowskie są kontynuacją działań skrajnie prawicowych grup działających przed rokiem 1939, kiedy antysemityzm wpisany był w program dużych partii politycznych.

Ten antysemityzm miał ujawniać się także w kręgach emigracyjnych, a w Armii Andersa osiągnąć takie rozmiary, że zmuszał żydowskich żołnierzy do jej opuszczania i szukania dla siebie miejsca w szeregach innych aliantów. Amerykanie raportowali również o zabijaniu Żydów przez Armię Krajową oraz o tym, że polskie władze powojenne doradzały Żydom opuszczenie Polski dla własnego bezpieczeństwa. W rozdziale VIII, w paragrafie A przeczytać możemy szczególnie trudny fragment:

„[…] antysemicki wydźwięk w przedwojennej polskiej polityce predysponował wielu Polaków do akceptacji nazistowskich teorii rasowych, a istnieją dowody na to, że Polacy prześladowali żydów równie energicznie, jak Niemcy podczas okupacji.”

Raport brutalnie opisuje sytuację, z którą w okupowanej i powojennej Polsce musieli się mierzyć obywatele pochodzenia żydowskiego. Najbardziej przerażające jest jednak to, że niektóre stwierdzenia, jakie w nim padają, współcześnie znów zyskują na aktualności. Cały raport można pobrać ze strony Centrum Szymona Wiesenthala.

Źródło informacji:

Komentarze (22)

 1. b.Ma. Odpowiedz

  A co z żydowskimi sędziami którzy sądzili polskich patriotów i skazywali ich na śmierć?
  To byli żydzi prześladowani przez polaków?

  • AnoniWacek45m Odpowiedz

   P{isanie prawdy historycznej o zbrodniach ludzi pochodzenia żydowskiego.po wojnie nie jest ,antysemityzmem.Bo na to są dokumenty i świadkowie.Tego też nie da się wymazać z historii.

  • Andrzej Odpowiedz

   prawo do obrony i przytaczanie faktów to nie antysemityzm. muzeum Polin nie powstało na pustyni. Jezus był Żydem, ale Judasz także.

  • Anonim Odpowiedz

   Usuwanie niczego nie zmieni wręcz przeciwnie, będzie z większą siłą występować w innym obiegu administrator tego nie zmieni ani inny terrorysta semicki.

 2. Świadek wydarzeń Odpowiedz

  Komunistyczni zbrodniarze przeważnie byli żydami – to ich rękami Stalin zniewolił Polaków, wymordował patriotyczną elitę naszego narodu.

 3. Anonim Odpowiedz

  Z okupowanej przez Niemcy Polski raporty nie powstawały a jak tylko weszli Rosjanie to mamy raporcik ? Fenomen ! ?
  Taki raporcik powstał może też jak odsyłali statki z Żydami w trakcie IIWŚ ?

 4. 19pulk Odpowiedz

  Wszedłem na stronę Centrum Wisenthala i przeczytałem cały tekst. Niestety, jest tam wiele bzdur i przemilczeń. Ponadto autor myli AK z NSZem i innymi organizacjami wojskowymi. Brzmi jakby to było podyktowane przez podwójnego agenta pracującego dla ZSRR – jest dużo dobrej oceny dla komunistycznych władz PRL, a opozycja (czyli antysowieckie podziemie) jest piętnowane jako antysemickie i zbrodnicze. Przykład przemilczenia – ani słowem nie wspomina się o żydowskiej obsadzie UB i politycznego pionu aparatu przemocy PRL. Niestety, jest to zdecydowanie wrzutka Rosjan. To naprawdę wzbudza podziw jak oni potrafią instalować swoje wtyczki.

 5. Anonim Odpowiedz

  moja dziewczyna jest polską żydówką i nigdy nie miała doczynienia z antysemityzmem od Polaków. Nigdy z tego powodu nie miała problemów w Polsce.

 6. Stan Odpowiedz

  Nie wiem jak można wierzyć w taką fałszywkę. Zaraz uzasadnię. Czy ktoś zwrócił uwagę na zakreśloną datę. Albo CIA to kretyni albo uważają nas za kretynów. Cyfry z których składa się rok to inne czcionki niż te zastosowane w części opisującej miesiąc i dzień. Chciałem jeszcze dodać że ten krój czcionek opisującej rok pojawił się dopiero wiele lat po wojnie na pieczątkach gumowych. Nie dość że kroje z różnego okresu występowania to jeszcze też różna intensywność odbicia. Jest to ordynarny falsyfikat i tylko kretyn jak obywatel USA daje się na to nabrać.

 7. Andrzej Odpowiedz

  Ten tzw. raport to jest w całości przekłamaniem co niejednokrotnie było publicznie udowodnione. Przypomnę tylko, że opiera się w całości wyłącznie na analizie komunistycznej prasy i sprawozdaniach z amerykańskiej ambasady, nie mającej żadnych możliwości wywiadowczych.
  OKO kolejny raz pozwala sobie na manipulacje

  • x15 Odpowiedz

   Ale też trudno podejrzewać że wywiad USA chciałby fałszować własne raporty. A gazety raczej starały się tuszowac niepokojące informacje. Główna teza jest trochę przesadzone. Nikt nie musiał ukrywać się po lasach, ale 6 lat totalnej bezkarności antysemitów mocno ich róż uchwalił. Korzyść z tego odniosła jak zawsze Moskwa, która ekspoatuje polski antysemityzm do dnia dzisiejszego, żeby podkopywać pozycję Polski.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.