Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„Nie pozwolimy kolaborantom chować się za nazistami”. Izrael szykuje własną ustawę o holokauście?

Niemiecki żołnierz wraz z sekretarką w biurze ds. przesiedleń (fot. Bundesarchiv, Bild 137-068839, lic. CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 137-068839, lic. CC-BY-SA 3.0 Niemiecki żołnierz wraz z sekretarką w biurze ds. przesiedleń (fot. Bundesarchiv, Bild 137-068839, lic. CC-BY-SA 3.0)

Kryzys polsko-izraelski spowodowany przegłosowaniem nowelizacji do ustawy o IPN, przewidującej między innymi karę więzienia lub grzywny za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni III Rzeszy nadal eskaluje. Teraz Izrael szykuje kontrustawę z karą więzienia za negowanie roli Polaków w holokauście.

Stosunki na linii Warszawa-Tel Awiw są gorące. Nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że ambasador Izraela w Polsce Anna Azari ma zostać wezwana do kraju. Według dyplomatycznych standardów to jeden z najpoważniejszych kroków służących wyrażeniu niezadowolenia. Dalej jest już tylko zerwanie stosunków dyplomatycznych.

Burzę wywołało przegłosowanie przez polski Sejm kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. Wczoraj głosował nad nią też Senat. W wyższej izbie parlamentu przyjęto ją stosunkiem głosów 57 za i 23 przeciw. Teraz jedyną możliwością zablokowania jej wejścia w życie jest prezydenckie weto.

W Izraelu zareagowano na taki obrót spraw gniewnymi komentarzami. Jeden z przedstawicieli opozycyjnej Unii Syjonistów Itzik Shmuli stwierdził, że Polsce przypadnie „wątpliwy honor bycia pierwszym państwem, które w kodeksach prawnych zinstytucjonalizuje negowanie holokaustu”.

Izraelski Minister Transportu, Bezpieczeństwa Drogowego i Wywiadu, Israel Katz, stwierdził w oficjalnym oświadczeniu, że „Prawo wprowadzone przez Polaków jest posępną zmianą, jako że usuwa winę oraz zaprzecza roli Polaków w holokauście Żydów”. Inny członek rządu stwierdził: „Nie pozwolimy przejść decyzji polskiego Senatu bez odpowiedzi. Polski antysemityzm napędzał holokaust.

Napięcia na linii Polska-Izrael coraz bardziej eskalują.

fot.domena publiczna Napięcia na linii Polska-Izrael coraz bardziej eskalują.

W odpowiedzi na polską nowelizację ustawy o IPN Shmuli zaproponował dwa własne pomysły legislacyjne. Pierwszy z nich dotyczy zapewnienia obrońcy każdemu, kto będzie odpowiadał z kontrowersyjnego paragrafu. Drugi rozszerza istniejące już w Izraelu prawo o negowaniu Holokaustu.

Nowa ustawa miałaby zawierać karę do pięciu lat więzienia dla każdego, kto zaprzecza lub minimalizuje rolę niemieckich kolaborantów, w tym Polaków, w zbrodniach holokaustu. Jak oznajmia na Twitterze Shmuli „Nie pozwolimy kolaborantom chować się za nazistami i zaprzeczać ich historycznej odpowiedzialności”.

Polski rząd na razie oficjalnie nie skomentował możliwości uchwalenia izraelskiej kontrustawy.

Źródła informacji:

Komentarze (10)

 1. Anonim Odpowiedz

  Smutny obraz bezmyślności jednej i drugiej strony. Ta wzajemna licytacja jest bardziej niż żenująca wobec historii, której dotyczy.

   • kujawiak Odpowiedz

    Tylko to dojna zmiana rozpoczeła wojenkę. Jak zwykle ustawa napisana na kolanie a pózniej trzeba się wycofać.Pani Bartoszu wszystkie ustawy dojnej zmiany są do poprawki i to ma być porządny rząd to jest normalny nierząd,

 2. wtyczka Odpowiedz

  Zapomnial wol jak cieleciem byl , zapomnieli ile zydow polacy uratowali … Norma , jak tak dalej pojdzie to swiat stwierdzi ze za holokaust odpowiedzialni sa marsjanie , a napis „arbait macht frei” to nie po niemiecku tylko w jezyku kuoi hili … Brak slow -.-

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Tak radykalnie to może nie, ale szanowna „pani” ambasador powinna zostać odesłana do domu z biletem w jedną stronę (niestety polskie władze zachowują się wprost haniebnie i jeszcze ją hołubią), a do rządu izraelskiego powinna być wystosowana nota z prośbą o nowego ambasadora, ponieważ ta kobieta utraciła wszelką wiarygodność i zaufanie polskiego rządu, a jako taka nie może dłużej reprezentować swojego kraju u nas. Tak postąpiliby ludzie świadomi, że odpowiedzialni są za godność całego narodu.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Kolaboranci żydowscy zasłaniają się natomiast prawem plemiennym, które głosi, że dla ratowania własnego życia Żyd może wydać na śmierć, lub nawet samemu zabić, innych przedstawicieli narodu żydowskiego…

 3. Anonim Odpowiedz

  osobiście uważam Polskich Żydów za zdrajców swojej Ojczyzny jaką była/powinna być dla nich wtedy Polska. Nie walczyli, nie uczestniczyli w jakimkolwiek oporze a tak naprawdę to współpracowali z Niemcami wspierając przemysł III Rzeszy w gettach w których z własnej woli się zamknęli.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.