Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ostatni świadkowie Zagłady. Czy życie po Auschwitz jest możliwe?

Dobranoc, Auschwitz nie opowiada o przeszłości. Reporterzy towarzyszą byłym więźniom obozu, obserwują ich codzienne życie, które tylko na pozór wydaje się zwyczajne. Okazuje się ono podskórnie i nieodwracalnie naznaczone traumą i skażone pamięcią o „tamtych” wydarzeniach

Praca Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego to zbiór reportaży poświęconych zarówno wojennym (a raczej obozowym), jak i dalszym losom piątki polskich ocalonych. Prócz jednak indywidualnego życia, bohaterem książki jest również samo doświadczenie wojny przez Polaków oraz kwestia obozów, które funkcjonowały na terenie naszego kraju. 

Łatwo zrozumieć zainteresowanie autorów tematyką Auschwitz i Ocalonymi, którzy jako ostatni mogą zaświadczyć o „niewyobrażalnym”. Gdy książka ukazała się na rynku, dwóch jej bohaterów już nie żyło. Widać, że reporterzy, jakby na ostatnią chwilę, starali się wyłapać od opowiadających wszystko, co tylko mieli oni do przekazania. Tak jakby odczuwali zbliżający się koniec. 

Niektóre z przytoczonych w Dobranoc, Auschwitz historii są z pewnością znane wszystkim tym, którzy interesują się tematem II wojny światowej oraz zagadnieniem obozów koncentracyjnych. Jedną z nich jest opowieść Józefa Paczyńskiego, który w Auschwitz był fryzjerem samego komendanta, Rudolfa Hössa. Całe późniejsze życie borykał się on z koniecznością odpowiedzi na wciąż powtarzające się pytanie: dlaczego nie poderżnął mu gardła, jeśli miał taką możliwość?

Auschwitz I, brama główna. Zdjęcie z 2011 roku.

fot.PerSona77/ CC BY-SA 3.0 pl Auschwitz I, brama główna. Zdjęcie z 2011 roku.

Podobnie z narracją Lidii Maksymowicz, która przeżyła obóz jako kilkuletnia dziewczynka. Mimo wcześniejszych publikacji jej historii, z książki wciąż wyziera wstrząsające świadectwo dziecięcego doświadczenia (do obozu trafiła wraz z matką, która potem zniknęła, przez co Lidia sądziła, że nie żyje). Dostajemy tu jednak i nowe informacje – okazuje się, że także życie kobiety po wyzwoleniu (adopcja, a następnie odnalezienie biologicznej matki) nie szczędziło jej trudnych momentów. Swoje historie opowiedzieli Wójcik i Zdziarskiemu również Stefan Lipniak, Marceli (Marek) Godlewski i Karol Tendera.

reklama

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.