Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Historyk przyznaje się do kradzieży nieśmiertelników z II wojny światowej. Grozi mu 10 lat

Amerykańskie wojskowe nieśmiertelniki z okresu II wojny światowej (fot. Postdlf, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Postdlf, lic. CC BY-SA 3.0 Amerykańskie wojskowe nieśmiertelniki z okresu II wojny światowej (fot. Postdlf, lic. CC BY-SA 3.0)

Historyk i badacz Antonin DeHays przywłaszczył sobie przedmioty z czasów II wojny światowej. Z punktu widzenia nauki te pamiątki po żołnierzach zestrzelonych na terytorium wroga są bezcenne. Amerykańscy archiwiści są oburzeni i zniesmaczeni. Historyk przyznał się do winy.

Gdy pracownicy amerykańskiego National Archives zauważyli, że w zbiorach archiwum brakuje części dokumentów i pamiątek z okresu II wojny światowej, natychmiast zaczęto poszukiwać złodzieja. Skradziono 291 nieśmiertelników oraz 134 inne archiwalia, wśród których były osobiste listy żołnierzy, fotografie oraz małe fragmenty zestrzelonych amerykańskich samolotów.

9 czerwca 2017 roku wystawiono nakaz przeszukania domu francuskiego historyka i badacza Antonina DeHays. Śledczym udało się odzyskać część nieśmiertelników i dokumentów skradzionych z archiwum w College Park w Maryland. Niestety reszta przedmiotów zniknęła.

Szokujący postępek

Jak ustalono, DeHays wielokrotnie odwiedzał archiwum i wynosił z niego pamiątki po żołnierzach, których samoloty rozbiły się w czasie wojny. Jak stwierdza amerykański archiwista David S. Ferreiro w artykule napisanym dla kwartalnika National Archives and Records Administration:

To, że skradzione dokumenty były tak osobiste dla tych zmarłych żołnierzy czyni to szczególnie niesmacznym. Długo po zakończeniu służby weterani często przechowują swoje wojskowe identyfikatory jako pamiątki […]. Kradzież naszej historii powinna rozgniewać każdego obywatela, ale ja, jako weteran, jestem zszokowany zarzutami, że historyk mógłby okazać takie lekceważenie da zapisków i artefaktów dokumentujących tych, którzy zostali schwytani lub zabici w czasie II wojny światowej.    

David S. Ferriero. Jako archiwiście i weteranowi zarazem, takie zachowanie francuskiego historyka nie mieści mu się w głowie (fot. Derrick Coetzee, lic. CC0)

fot.Derrick Coetzee, lic. CC0 David S. Ferriero. Jako archiwiście i weteranowi zarazem, takie zachowanie francuskiego historyka nie mieści mu się w głowie (fot. Derrick Coetzee, lic. CC0)

DeHays nie tylko okradał National Archives, przywłaszczając sobie bezcenne pamiątki z okresu wojny, ale też najzwyczajniej w świecie handlował nimi w internecie. Pamiątki po żołnierzach, jacy zginęli zestrzeleni na terytorium wroga cynicznie określał mianem niezwykłych artefaktów, świadków brutalnej katastrofy, noszących ślady krwi, spalenizny i paliwa lotniczego. Jeden z nieśmiertelników podarował pewnemu muzeum, które w zamian miało mu dać możliwość… posiedzenia przez chwilę w myśliwcu Spitfire.

Złodziej, któremu na chwilę obecną grozi 10 lat więzienia, nie prosił o interwencję francuskiego konsulatu. Po tym, jak przyznał się do winy, oczekuje na wyrok. Jego obrońca z urzędu nie komentował sprawy. Ogłoszenie wyroku wyznaczono na początek kwietnia.

Źródła informacji:

  1. French historian accused of stealing American war heroes’ dog tags to sell on eBay, washingtonpost.com.
  2. Historian pleads guilty to stealing dog tags, military records from National Archives, armytimes.com
  3. Maryland historian pleads guilty to stealing hundreds of military dog tags, historic items, officials say, foxnews.com.
  4. Ferreiro David S., Reclaiming Stolen History, archives.gov.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.