Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szkoła w Krasnodarze będzie miała za patrona Feliksa Dzierżyńskiego. Decyzję podjęto jednogłośnie

Feliks Dzierżyński, zwany Czerwonym Katem. Nowy patron szkoły w Krasnodarsku (fot. RIA Novosti archive, image #6464 / RIA Novosti / CC-BY-SA 3.0)

fot.RIA Novosti archive, image #6464 / RIA Novosti / CC-BY-SA 3.0 Feliks Dzierżyński, zwany Czerwonym Katem. Nowy patron szkoły w Krasnodarze (fot. RIA Novosti archive, image #6464 / RIA Novosti / CC-BY-SA 3.0)

Podczas gdy w Polsce szaleje dekomunizacja wszystkiego, na południu Rosji przyjmuje jednogłośnie decyzję o nadaniu szkole imienia Feliksa Dzierżyńskiego. Jakie wzorce uczniowie placówki mają czerpać od zwierzchnika Czeka?

Lokalne władze jednogłośnie przyjęły decyzję o nadaniu szkole średniej nr 32 w Krasnodarze patrona w osobie Feliksa Dzierżyńskiego.

Placówka od lat ściśle współpracuje z Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Jednak, jak podkreśla wicedyrektorka, nie to zaważyło na decyzji. Ważniejsze okazały się kontakty z weteranami FSB. W szkole znajduje się także wystawa poświęcona służbie w organach bezpieczeństwa, od czasów rewolucji, aż do współczesności.

Już we wrześniu, gdy szkoła świętowała 140. urodziny Feliksa Dzierżyńskiego pojawił się pomysł obrania go jako patrona. Teraz wprowadzono go w życie. W innych okolicznościach nad Wisłą wielu mogłoby docenić obranie przez rosyjską placówkę Polaka za patrona, jednak w przypadku tego konkretnego człowieka nie ma co na to liczyć.

Dzierżyński na pogrzebie Lenina. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Dzierżyński na pogrzebie Lenina. (fot. domena publiczna)

Feliks Dzierżyński urodził się w polskiej rodzinie, na obecnej Białorusi. Po śmierci ojca nim i jego rodzeństwem opiekowała się matka, która, by zapewnić potomstwu edukację, przeniosła się z dziećmi do Wilna. W szkole Dzierżyński powtarzał jedną klasę przez problemy z językiem rosyjskim. To nie przeszkodziło mu później stać się jednym z twórców państwa radzieckiego.

To właśnie Feliks Dzierżyński zorganizował okryte złą sławą sowieckie organy bezpieczeństwa i z ich pomocą siał terror rewolucyjny. Przez swą brutalną działalność zyskał przydomki „Żelazny Feliks”, „Krwawy Feliks” i, w pełni zasłużony, „Czerwony Kat”. Ciekawe, które wzorce ma czerpać krasnodarska młodzież z jego życiorysu?

Źródła informacji:

  1. „Czerwony kat” patronem? Szkoła średnia w Krasnodarze będzie nosić imię Dzierżyńskiego, tvp.info.
  2. W Rosji będzie szkoła imienia kata Dzierżyńskiego, niezależna.pl.

Komentarze (2)

  1. Dex Odpowiedz

    Szkoła im. Dzierżyńskiego w Rosji? E tam. Niech się pani przejedzie na Białoruś. Tam gdy młoda para bierze ślub to pierwsze co robi po wyjściu z kościoła to składa ślubną wiązankę pod pomnikiem Feliksa. To dopiero jazda.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.