Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dlaczego pierwsi chrześcijanie chowali swoich zmarłych w katakumbach?

Katakumby (fot. Friedhelm Dröge , lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Friedhelm Dröge , lic. CC BY-SA 3.0 Katakumby (fot. Friedhelm Dröge , lic. CC BY-SA 3.0)

Gąszcz tuneli wykopanych na pięciu lub sześciu poziomach, łączących labirynt komnat. Czym były katakumby? Dlaczego to w nich grzebano zmarłych? Kiedy zarzucono ten obyczaj? I czy tylko chrześcijanie mieli swoje katakumby?

Wiara w zmartwychwstanie ciała sprawiała, że w społecznościach pierwszych chrześcijan pogrzeb miał szczególne znaczenie; w odległości około 3 kilometrów od murów Aureliana w Rzymie, w pobliżu Via Appia, znajdowała się dzielnica Ad Catacumbas, gdzie dla bezpieczeństwa pierwsi chrześcijanie chowali swoich zmarłych w podziemnych galeriach.

Od czasu odkrycia katakumb w XVI wieku zidentyfikowano 42 takie galerie; każda tworzy gąszcz tuneli wykopanych na pięciu lub sześciu poziomach i łączących labirynt komnat i rodzinnych loculi, czyli „wnęk”. Najstarsze groby – na przykład grób Flawii Domitylli, żony konsula z roku 95 n.e. – pochodzą z końca I stulecia. Ale najliczniejsze datują się z okresu prześladowań w III wieku.

Ulubione miejsca spotkań

Katakumby nigdy nie były zamieszkane, ale później, w czasach panowania chrześcijan, stały się ulubionym miejscem spotkań, gdzie obchodzono rozmaite uroczystości i budowano kaplice na cześć papieży i męczenników. Większość wyrytych w kamieniu napisów pochodzi właśnie z tego okresu. Na przykład w Katakumbach Pretekstusa widnieje napis poświęcony jednemu ze zmarłych męczeńską śmiercią diakonów papieża Sykstusa, św. Januaremu, pojmanemu razem z nim 6 sierpnia 258 roku n.e.:

BEATISSIMO MARTYRI IANUARIO DAMASUS EPISCOP FECIT („Biskup Damazy uczynił [poświęcenie tego pomnika] błogosławionemu męczennikowi Januaremu”).

Chrześcijanie żegnający męczennika (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Chrześcijanie żegnający męczennika (fot. domena publiczna).

Największy kompleks, znany jako Katakumby św. Kaliksta, wybudował były niewolnik, który w latach 217-222 n.e. został papieżem. Składają się one z komnaty papieskiej z grobami papieży z okresu do Milcjadesa (zm. w 314 roku n.e.), krypty św. Cecylii i Krypty Sakramentów ze wspaniałą kolekcją malowideł ściennych.

Komentarze (1)

  1. Władysław Ćwioro Odpowiedz

    Jak czytamy tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuka_wczesnochrześcijańska i w komentowanym artykule, pierwsze generacje (do II w. n.e.) nie praktykowały bałwochwalastwa, którego relikty stanowią dowód odstępstwa od tego czego naprawdę uczy do dziś Biblia (w niej są zapisane nauki Jezusa, bynajmniej nie sankcjonujące aktów bałwochwalczych w tym używania symboli do celów związanych z oddawaniem czci Bogu – vide ew. wg Jana 4,24).

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.