Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Mormoni chrzczą pośmiertnie ofiary holokaustu i nie tylko. Ochrzcili między innymi Annę Frank i Adolfa Hitlera

Mormoński chrzest w Panamie. (fot. Young in Panama, lic. CCA 2.0 Generic)

fot.Young in Panama, lic. CCA 2.0 Generic Mormoński chrzest w Panamie. (fot. Young in Panama, lic. CCA 2.0 Generic)

Praktykowany przez mormonów chrzest w imieniu zmarłych wzbudza kontrowersje. Przedstawiciele kościoła samowolnie chrzczą w swoim obrządku zmarłych, którzy nie mają już w tej sprawie nic do powiedzenia. Teraz po raz kolejny zabrali się za chrzczenie ofiar holokaustu.

W obrządku mormonów istnieje formuła pozwalająca na chrzczenie osób zmarłych. Chrzest żywego członka kościoła jest dokonywany w imieniu osoby martwej, co do zasady – jego krewnego lub przodka. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich praktykuje ten zwyczaj od roku 1840. Jak wierzą mormoni, ochrzczeni w ten sposób ludzie, zyskują możliwość konwersji na prawdziwą wiarę już w życiu pozagrobowym.

Helen Radkey, była mormonka, która odrzuca praktykę chrztu dla zmarłych, śledzi dokładnie bazy danych swojego dawnego kościoła. Są one dostępne publicznie i pozwalają zdalnie sprawdzić kto został ochrzczony jako mormon: czy to za życia czy po śmierci.

Do tej pory znalazła w nich nazwiska zmarłych krewnych celebrytów, w tym rodziny Kardashianów, prezydenta Trumpa, Hillary Clinton, a także Marilyn Monroe, Humphrey’a Bogarta oraz matkę królowej Elżbiety II. Największe kontrowersje wzbudzają jednak nazwiska ofiar i sprawców holokaustu.

Mormoński chrzest około roku 1850. (fot. domena publiczna).

Mormoński chrzest około roku 1850. (fot. domena publiczna).

Czy Anna Frank i Adolf Hitler pójdą razem do mormońskiego nieba?

Mormoni ochrzcili zarówno Annę Frank, jak i Adolfa Hitlera. Jak podkreślają Żydzi, w historii wielokrotnie doświadczali oni przymusowych chrztów. Protestują zatem stanowczo przeciwko praktyce wyznawców kościoła. Rabin Marvin Hier z centrum Szymona Wiesenthala w Nowym Jorku stwierdził nawet, że to niedorzeczne, gdy jacyś ludzie uważają, że mają klucz do nieba. Nawet jeśli twierdzą, że wyświadczają komuś przysługę, to jest to symbol nie miłości, a arogancji.

W związku z kontrowersjami wokół praktyk mormonów, przywódcy kościoła wprowadzili regułę czyniącą chrzczenie pośmiertne ofiar holokaustu nielegalnym. Jedynym wyjątkiem od niej jest przypadek, gdy ich potomkowie są obecnie mormonami. Według dokumentów dostarczonych niedawno agencji Associated Press, wierni kościoła nie przestrzegają jednak tej zasady. Wynika z nich, że w ostatnich pięćdziesięciu latach ochrzczono kilkadziesiąt kolejnych ofiar holokaustu.

Źródła informacji:

  1. Holocaust victims and Queen Mother posthumously baptised by Mormons, theguardian.com.
  2. Mormons are baptizing holocaust victims and the Kardashians after death, Newsweek.com.
  3. Mormons perform baptisms on Holocaust victims, historynewsnetwork.org.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.