Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rządy Wrony. Czym była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego?

Posiedzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Warszawa, 14 XII 1981 (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Posiedzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Warszawa, 14 XII 1981 (fot. domena publiczna).

Nieprzypadkowo generała Jaruzelskiego nazywano „Ślepowronem”. Stał w końcu na czele „zielonej wrony”, o której cichcem mówiono: „Wrona orła nie pokona!”. Co należy wiedzieć o Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego?

WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego). Nazwę tę otrzymała instytucja pozakonstytucyjna, utworzona w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w celu przejęcia władzy na okres stanu wojennego. Składała się z 21 zawodowych wojskowych, w tym 16 generałów i admirała. Ogłosiła samorozwiązanie 21 lipca 1983 roku.

Potocznie nazywana była „wroną” („Wrona orła nie pokona!”) bądź – od koloru mundurów zasiadających w niej członków, „wroniarzy” – „zieloną wroną”.

Dlaczego Jaruzelskiego nazywano Ślepowronem?

Na czele Rady jako jej przewodniczący stał gen. Wojciech Jaruzelski, którego z tego tytułu nazywano „Ślepowronem” lub „Ślepowronkiem”. Stanowiło to zapewne odniesienie do szlacheckiego pochodzenia Jaruzelskiego (komentowano ironicznie, że Ślepowron jest jego herbem rodowym), a także dość niewybredną aluzję do noszonych przezeń czarnych okularów.

W okresie stanu wojennego WRON stała się obiektem wielu dowcipów i zjadliwych komentarzy, m.in. – jak donosili funkcjonariusze MSW – „18 listopada [1982] w czasie przedstawienia w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie aktorzy zmienili tekst sztuki, wstawiając w czasie wypowiadania roli w odpowiednie miejsca słowo «WRON» – zmiana ta wywołała aplauz na widowni”.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.