Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zmarła była pierwsza dama Barbara Jaruzelska

Jaruzelscy glosują w wyborach 4 czerwca. Kadr z Dziennika Telewizyjnego.

fot.Kadr z Dziennika Telewizyjnego. Wybory 4 czerwca 1989 roku. Jaruzelscy głosują w wyborach 4 czerwca. Kadr z Dziennika Telewizyjnego.

29 maja 2017 roku zmarła Barbara Jaruzelska, żona Wojciecha Jaruzelskiego. Generałowa w chwili śmierci miała 87 lat. O jej odejściu poinformowała córka Monika za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Barbara Jaruzelska urodzona w roku 1930 była pierwszą damą w latach 1989-1990. Bez wątpienia można ją uznać za najbardziej wykształconą spośród partnerek polskich przywódców. Podobnie jak obecna pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda ukończyła filologię germańską, jednak zamiast uczyć w szkole, z tytułem doktora wykładała w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas gdy mąż sprawował władzę, trzymała się raczej na uboczu. Z zasady nie brała udziału w jego publicznych wystąpieniach. Nieobecna była nawet w czasie zaprzysiężenia Jaruzelskiego na prezydenta. Ostatni raz zrobiło się o niej głośno, gdy w 2016 roku IPN wkroczył do jej warszawskiego domu w poszukiwaniu dokumentów ukrytych przez generała.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 czerwca o godz. 10. w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 14. Monika Jaruzelska zwróciła się do dziennikarzy z prośbą o uszanowanie jej prywatności w zaistniałej sytuacji.

Źródła informacji:

 1. Komunikat Moniki Jaruzelskiej  [dostęp 2 czerwca 2017]
 2. polityka.pl [dostęp 2 czerwca 2017]

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze

   brak komentarzy

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.