Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zmarła była pierwsza dama Barbara Jaruzelska

Jaruzelscy glosują w wyborach 4 czerwca. Kadr z Dziennika Telewizyjnego.

fot.Kadr z Dziennika Telewizyjnego. Wybory 4 czerwca 1989 roku. Jaruzelscy głosują w wyborach 4 czerwca. Kadr z Dziennika Telewizyjnego.

29 maja 2017 roku zmarła Barbara Jaruzelska, żona Wojciecha Jaruzelskiego. Generałowa w chwili śmierci miała 87 lat. O jej odejściu poinformowała córka Monika za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Barbara Jaruzelska urodzona w roku 1930 była pierwszą damą w latach 1989-1990. Bez wątpienia można ją uznać za najbardziej wykształconą spośród partnerek polskich przywódców. Podobnie jak obecna pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda ukończyła filologię germańską, jednak zamiast uczyć w szkole, z tytułem doktora wykładała w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas gdy mąż sprawował władzę, trzymała się raczej na uboczu. Z zasady nie brała udziału w jego publicznych wystąpieniach. Nieobecna była nawet w czasie zaprzysiężenia Jaruzelskiego na prezydenta. Ostatni raz zrobiło się o niej głośno, gdy w 2016 roku IPN wkroczył do jej warszawskiego domu w poszukiwaniu dokumentów ukrytych przez generała.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 czerwca o godz. 10. w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 14. Monika Jaruzelska zwróciła się do dziennikarzy z prośbą o uszanowanie jej prywatności w zaistniałej sytuacji.

Źródła informacji:

 1. Komunikat Moniki Jaruzelskiej  [dostęp 2 czerwca 2017]
 2. polityka.pl [dostęp 2 czerwca 2017]

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze

   brak komentarzy

   Dodaj komentarz

   Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.