Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto pierwsze twarde dowody na inwazję Cezara na Brytanię

Kapitulacja Wercyngetoryksa przed Cezarem pod Alezją (52 p.n.e.) na obrazie Lionel-Noël Royera z 1899

Kapitulacja Wercyngetoryksa przed Cezarem pod Alezją (52 p.n.e.) na obrazie Lionel-Noël Royera z 1899 (fot. domena publiczna).

Archeolodzy z University of Leicester twierdzą, że znaleźli wreszcie twarde dowody na inwazję wojsk Juliusza Cezara na Brytanię. Zdaniem badaczy flota rzymskiego dowódcy wylądowała w zatoce Pegwell, na wyspie Thanet w Kencie, gdzie Rzymianie wznieśli fort w 54 roku p.n.e.

W trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych przed wybudowaniem nowej drogi odkryto na wyspie Thanet, w wiosce Ebbsfleet, rów, który okazał się niezwykle podobny do rzymskich fortyfikacji w Alezji we Francji. W tej osadzie doszło do decydującej bitwy w wojnie galijskiej, którą Cezar szeroko opisał w swoim dziele „Commentarii de bello Gallico” („O wojnie galijskiej”).

Rzymski dowódca pozostawił także opis lądowania w Brytanii, do którego doskonale pasuje właśnie Pegwell. Zanotował on informacje odnośnie widoczności tego miejsca z morza, obecności dużej otwartej zatoki oraz pobliskich wzniesień. Rzymskie fortyfikacje na Thanet obecnie umiejscowione są 900 metrów w głąb lądu, jednak za czasów Cezara znajdowały się znacznie bliżej brzegu.

Znaleziona w okolicach Ebbsfleet fosa jest szeroka na 4-5 metrów oraz głęboka na 2 metry. Archeolodzy, dzięki badaniu radiowęglowemu oraz wydobytej ceramice, datują ją na I w. p.n.e. Aby zdobyć pełniejszy obraz, naukowcy z Leicester przebadali pozostałości grodzisk, jakie prawdopodobnie zostały zaatakowane przez wojska Juliusza Cezara. Pochylili się także nad obiektami muzealnymi, które mogły powstać lub zostać pogrzebane w tamtym okresie.

Cezar ląduje w Brytanii (fot. domena publiczna).

fot.domena publiczna Cezar ląduje w Brytanii (fot. domena publiczna).

Jak możemy przeczytać na stronie University of Leicester, rozmiar, kształt i data powstania umocnień w Ebbsfleet oraz obecność w nich żelaznej rzymskiej broni, w tym pilum (charakterystycznego oszczepu używanego przez legionistów), pozwalają określić relikty jako rzymskie umocnienia.

Archeolodzy przypuszczają, że cały starożytny fort może mieć powierzchnię nawet 20 hektarów, a jego głównym zadaniem miała być ochrona statków Juliusza Cezara, na pokładzie których przybył on do Brytanii. Wódz dysponował 800 jednostkami pływającymi, które nawet jeśli przybijały do brzegu falami, potrzebowały w tym celu dużej plaży. Rozmiar zatoki Pagwell umożliwiał wysadzenie na ląd całej rzymskiej armii jednego dnia.

Źródła informacji:

  1. First evidence for Julius Caesar’s invasion of Britain discovered, www2.le.ac.uk.
  2. First Hard Evidence for Julius Caesar’s Invasion of Britain Discovered, ancient-origins.net.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.