Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Faust istniał naprawdę? A jeśli tak to czy sprzedał duszę diabłu?

Faust i Mefisto. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Faust i Mefisto. (fot. domena publiczna)

Pośmiertna historia Fausta jest nawet ciekawsza od jego prawdziwego życia. Kim jednak był Faust? Co miał wspólnego z Kopernikiem? I dlaczego właśnie on – doktor Faust – przeszedł do historii i do dzisiaj trwa w naszej wyobraźni?

Prawdziwy doktor Faustus był wędrownym sztukmistrzem i jarmarcznym cudotwórcą, który umarł w miasteczku Staufen w Bryzgowii w 1541 roku. Podobno tak samo jak Kopernik ukończył Akademię Krakowską; pojawiał się na wielu niemieckich uniwersytetach, gdzie się przedstawiał jako Magister Georgius Sabellicus Faustus Junior.

Księgi Fausta

Był znany z bluźnierstw, z „cudów” w rodzaju przemiany wody w wino, a także z tego, iż utrzymywał, że zawarł pakt z diabłem.

Jego wyczyny zainspirowały długą serię tak zwanych Faustbücher. Pierwsza z nich, kompilacja wydana we Frankfurcie w 1587 roku, została przełożona na język duński w roku 1588, na języki francuski i holenderski w roku 1592, na język angielski przed rokiem 1594 i na język czeski w roku 1602.

Jako postać fikcyjna, Faust pojawił się po raz pierwszy w roku 1594 w sztuce Christophera Marlowe‘a, gdzie jest człowiekiem pełnym aroganckiej ambicji, starającym się zdobyć pozycję „wielkiego imperatora świata”. Przeżywa okres potęgi, po czym przychodzi diabeł i upomina się o swoje.

Ilustracja od prologu Fausta, który rozgrywa się w niebie, gdzie Bóg i Mefistofeles rozmawiają o Fauście. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Ilustracja od prologu Fausta, który rozgrywa się w niebie, gdzie Bóg i Mefistofeles rozmawiają o Fauście. (fot. domena publiczna)

W Niemczech wystąpił w dramacie Lessinga, którego tekst się nie zachował, oraz w powieści Friedricha Maximiliana Klingera Fausts Leben (1791); potem stał się protagonista dwóch części pisanej wierszem tragedii Goethego Faust (1806,1832). Opera Ferruccia Busoniego Doktor Faust (1916-) nigdy nie została ukończona.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.