Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kupił na pchlim targu akwarelę za 75 centów. Okazało się, że namalował ją Hitler

Fragment akwareli pędzla Hitlera, zakupionej za śmieszną cenę na pchlim targu.

fot.domena publiczna Fragment akwareli pędzla Hitlera, zakupionej za śmieszną cenę na pchlim targu.

Pewien obywatel Holandii niezwykle się zdziwił, gdy na zakupionym na targu staroci malunku znalazł podpis A. Hitler. Trwające prawie rok prace weryfikacyjne potwierdziły autentyczność obrazu. Trafił on do państwowego instytutu.

Holenderski Instytut Dokumentacji Wojennej poinformował w sobotę, że w jego zbiorach znajduje się niezwykle rzadki okaz – akwarela namalowana przez samego Adolfa Hitlera. To jedyne znane jego malowidło na holenderskiej ziemi.

Obraz przedstawia wiedeńską wieżę. Instytutowi przekazała go anonimowa Holenderka. Jej ojciec zakupił akwarelę na pchlim targu i dopiero w domu zauważył, czyj podpis na niej widnieje. Kobieta nie miała najmniejszego zamiaru trzymać takiego dzieła w domu. Próbowała je spieniężyć, jednak dwa domy aukcyjne odmówiły wystawienia obrazu na sprzedaż. W lutym postanowiła przekazać malunek instytucji państwowej.

W obiegu krąży wiele podróbek Adolfa Hitlera. Dlatego też wszczęto proces potwierdzenia autentyczności, trwający kilka miesięcy. Przeprowadzający go Van Velzen twierdzi, że akwarela rzeczywiście została namalowana przez przyszłego wodza III Rzeszy. Przejęcie obrazu przez Instytut uniemożliwiło jego powrót na rynek dzieł sztuki.

W latach 1908-1913 przyszły dyktator zarabiał na życie sprzedając w Wiedniu pocztówki. Znamy ich 800, a z szacunków wynika, że mogło ich być ich 3-4 razy więcej. Akwarela najpewniej pochodzi z tego okresu. Większość prac Hitlera znajduje się obecnie w prywatnych kolekcjach w Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA. W samym tylko 2015 roku sprzedano 14 obrazów Fuhrera za łączną kwotę 400 tysięcy euro.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.