Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szukano jej od ponad 100 lat! Słynna świątynia wreszcie odnaleziona

Artemida w Luwrze - rzymska kopia rzeźby Leocharesa.

fot.Sting, lic. CC BY-SA 2.5 Artemida w Luwrze – rzymska kopia rzeźby Leocharesa.

Szwajcarsko-grecki zespół archeologów dokonał na wyspie Eubea wielkiego odkrycia. Udało im się wreszcie ustalić, gdzie mieściła się jedna z najważniejszych świątyń starożytnej Hellady. Tego sanktuarium Artemidy poszukiwano już od XIX wieku. 

Poszukiwania przybytku Artemidy na wyspie Eubea trwały ponad wiek. Wszystko dlatego, że korzystano z opisów rzymskiego geografa i podróżnika Strabona, który błędnie określił położenie świątyni.

Dopiero w 2007 greccy i szwajcarscy archeolodzy pod przewodnictwem Karla Rebera z Uniwersytetu w Lozannie rozpoczęli prace w innym miejscu. Na swoje stanowisko wyznaczyli podnóże wzniesienia Paleochora na wschód od miejscowości Amarynthos, około 10 kilometrów od lokalizacji wskazanej przez Strabona.

Od początku naukowcy mieli wielkie nadzieje związane z tym miejscem – i nie pomylili się. Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało, że w tym roku doszło do przełomowego odkrycia.

Archeolodzy odnaleźli zabudowania datowane na od 500 do 300 roku p.n.e. Część ścian odkopano już w 2012 roku, ale dopiero teraz udało się potwierdzić, z jaką budowlą mamy do czynienia. O tym, że ruiny należały do sanktuarium Artemidy, świadczą inskrypcje i artefakty poświęcone tej bogini, a także jej bratu bliźniakowi Apollonowi i matce Leto.

Artemida w mitologii greckiej była boginią między innymi łowów, zwierząt i roślinności, a także pomagała rodzącym kobietom. Świątynia na wyspie Eubea była docelowym miejscem corocznych procesji z bogatego miasta handlowego Eretrea, leżącego w odległości 10 km od przybytku.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.