Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Szukano jej od ponad 100 lat! Słynna świątynia wreszcie odnaleziona

Artemida w Luwrze - rzymska kopia rzeźby Leocharesa.

fot.Sting, lic. CC BY-SA 2.5 Artemida w Luwrze – rzymska kopia rzeźby Leocharesa.

Szwajcarsko-grecki zespół archeologów dokonał na wyspie Eubea wielkiego odkrycia. Udało im się wreszcie ustalić, gdzie mieściła się jedna z najważniejszych świątyń starożytnej Hellady. Tego sanktuarium Artemidy poszukiwano już od XIX wieku. 

Poszukiwania przybytku Artemidy na wyspie Eubea trwały ponad wiek. Wszystko dlatego, że korzystano z opisów rzymskiego geografa i podróżnika Strabona, który błędnie określił położenie świątyni.

Dopiero w 2007 greccy i szwajcarscy archeolodzy pod przewodnictwem Karla Rebera z Uniwersytetu w Lozannie rozpoczęli prace w innym miejscu. Na swoje stanowisko wyznaczyli podnóże wzniesienia Paleochora na wschód od miejscowości Amarynthos, około 10 kilometrów od lokalizacji wskazanej przez Strabona.

Od początku naukowcy mieli wielkie nadzieje związane z tym miejscem – i nie pomylili się. Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało, że w tym roku doszło do przełomowego odkrycia.

Archeolodzy odnaleźli zabudowania datowane na od 500 do 300 roku p.n.e. Część ścian odkopano już w 2012 roku, ale dopiero teraz udało się potwierdzić, z jaką budowlą mamy do czynienia. O tym, że ruiny należały do sanktuarium Artemidy, świadczą inskrypcje i artefakty poświęcone tej bogini, a także jej bratu bliźniakowi Apollonowi i matce Leto.

Artemida w mitologii greckiej była boginią między innymi łowów, zwierząt i roślinności, a także pomagała rodzącym kobietom. Świątynia na wyspie Eubea była docelowym miejscem corocznych procesji z bogatego miasta handlowego Eretrea, leżącego w odległości 10 km od przybytku.

Źródła informacji:

  1. Amazing discovery! Archeaologists find temple of Artemis in Euboea!, Daily Hellas.
  2. Callum Paton, Ancient Greece: Secrets of Long-Lost Temple of Artemis Revealed After 100-Year Search, Newsweek.
  3. Grecja: po stu latach poszukiwań odnaleziono świątynię Artemidy na wyspie Eubea, Onet.
  4. Po 100 latach poszukiwań odnaleziono świątynię Artemidy, Radio Szczecin.
  5. Temple of Artemis Found on Greek Isle of Euboea, Archaeology.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.