Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Znalezisko trzymane w tajemnicy. Dziś już wiemy, co odkryli robotnicy podczas budowy gazociągu

Na miejscu znaleziska robotników zastąpili archeolodzy, którzy dokładnie badają odkryty teren.

fot.Krzysztof Jarzecki/CC BY SA 2.5 Na miejscu znaleziska robotników zastąpili archeolodzy, którzy dokładnie badają odkryty teren.

Tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności podczas prac budowlanych, udało się odkryć starożytną osadę łużycką sprzed 3 tysięcy lat. Co dokładnie zostało odnalezione?

Na pozostałości starożytnej cywilizacji trafili robotnicy podczas budowy rurociągu między miastem Sulmierzyce i wsią Gołków, na granicy województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Archeolodzy oceniają, że mieściła się tam osada oraz cmentarz. Położenie jest nieprzypadkowe, gdyż wieś była zlokalizowana na lekkim wzniesieniu blisko rzeki Czarna Woda, co z jednej strony zapewniało dostęp do bieżącej wody, a z drugiej chroniło przed podtopieniami. Na miejscu znaleziono też kości ludzkie i ceramiczne dary, z którymi byli grzebani zmarli.

Odkrycia dokonano na przełomie kwietnia i maja, ale do tej pory było ono trzymane w tajemnicy w obawie przed szabrownikami.

Jak podkreślają badacze, to największe znalezisko pokazujące starożytną kulturę łużycką. Dzięki niemu będzie możliwe dokładniejsze odtworzenie trybu życia ludzi zamieszkujących tamte tereny.

Na miejscu w dalszym ciągu pracują archeolodzy, a budowa gazociągu została wstrzymana.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.