Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Znalezisko trzymane w tajemnicy. Dziś już wiemy, co odkryli robotnicy podczas budowy gazociągu

Na miejscu znaleziska robotników zastąpili archeolodzy, którzy dokładnie badają odkryty teren.

fot.Krzysztof Jarzecki/CC BY SA 2.5 Na miejscu znaleziska robotników zastąpili archeolodzy, którzy dokładnie badają odkryty teren.

Tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności podczas prac budowlanych, udało się odkryć starożytną osadę łużycką sprzed 3 tysięcy lat. Co dokładnie zostało odnalezione?

Na pozostałości starożytnej cywilizacji trafili robotnicy podczas budowy rurociągu między miastem Sulmierzyce i wsią Gołków, na granicy województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Archeolodzy oceniają, że mieściła się tam osada oraz cmentarz. Położenie jest nieprzypadkowe, gdyż wieś była zlokalizowana na lekkim wzniesieniu blisko rzeki Czarna Woda, co z jednej strony zapewniało dostęp do bieżącej wody, a z drugiej chroniło przed podtopieniami. Na miejscu znaleziono też kości ludzkie i ceramiczne dary, z którymi byli grzebani zmarli.

Odkrycia dokonano na przełomie kwietnia i maja, ale do tej pory było ono trzymane w tajemnicy w obawie przed szabrownikami.

Jak podkreślają badacze, to największe znalezisko pokazujące starożytną kulturę łużycką. Dzięki niemu będzie możliwe dokładniejsze odtworzenie trybu życia ludzi zamieszkujących tamte tereny.

Na miejscu w dalszym ciągu pracują archeolodzy, a budowa gazociągu została wstrzymana.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.