Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Brawurowa akcja Armii Krajowej, zapomniana prekursorka feminizmu i osiem innych tekstów z ostatniego miesiąca, które powinieneś przeczytać

Jaki odwet zorganizowało AK za wymordowanie wioski? Która Polka pośmiertnie wzbudziła obyczajowy skandal? Jacy polscy władcy do dziś cieszą się popularnością, a o których nie pamiętamy? Odpowiedzi na te pytania szukaliście u nas w październiku

Poniżej 10 najpopularniejszych materiałów opublikowanych na TwojejHistorii.pl w październiku 2017 roku. Więcej statystyk jest dostępnych TUTAJ.

10. Po co Lenin przyjechał do Polski zaraz przed wybuchem pierwszej wojny światowej? I co właściwie tu robił?

Lenin nad rzeką w 1917 roku. Obraz autorstwa Arkadego Ryłowa z 1934 roku.

fot.domena publiczna Lenin nad rzeką w 1917 roku. Obraz autorstwa Arkadego Ryłowa z 1934 roku.

Spacerował, jeździł na rowerze, chodził na górskie wycieczki. Wysyłał setki listów, uczył się języka polskiego, a górale zapamiętali go jako „fajnego cłeka”… Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Czym jeszcze zajmował się Lenin, gdy mieszkał w Krakowie i na Podhalu?

8581 odsłon

9. Zginęli na służbie z rąk UPA. Teraz Policja pozbywa się tablicy upamiętniającej obrońców posterunku zabitych w 1945 roku

Pomnik ofiar zbrodni UPA z 6 sierpnia 1944 roku.

fot.Paweł ‚pbm’ Szubert, lic. CC BY-SA 3.0 Pomnik ofiar zbrodni UPA z 6 sierpnia 1944 roku.

Ustawa dekomunizacyjna zbiera swoje żniwo w Bieszczadach. Znikają informacje o baligrodzkich milicjantach walczących z UPA, którzy zginęli na służbie. Decyzja przyszła z góry – słyszymy w miejscowym komisariacie.

11 219 odsłon

8. Kto naprawdę sfinansował rewolucję październikową?

Zdjęcie z X Zjazdu WKP(b), na którym widać między innymi Lenina i Trockiego.

fot.domena publiczna Zdjęcie z X Zjazdu WKP(b), na którym widać między innymi Lenina i Trockiego.

„Wjazd Lenina do Rosji pomyślny. Pracuje w ścisłej zgodzie z naszymi życzeniami”. Notatkę tej treści sporządzono w kwietniu 1917 roku. Ale jej autor zdecydowanie przeliczył się w swoich ocenach. Raport wyszedł spod ręki oficera niemieckiego MSZ-etu. Wieści otrzymał on ze Sztokholmu…

13 227 odsłon

7. Sześć milionów głodujących. Jak wyglądało życie zwykłych Polaków w II Rzeczpospolitej?

Kobieta z powiatu sarneńskiego obok swojego walącego się domu. Choć dziś nie chcemy o tym pamiętać, ogromne rzesze ludności żyły w skrajnej biedzie. (fot. domena publiczna)

Kobieta z powiatu sarneńskiego obok swojego walącego się domu. Choć dziś nie chcemy o tym pamiętać, ogromne rzesze ludności żyły w skrajnej biedzie. (fot. domena publiczna)

Na wsi bez pracy pozostawały trzy miliony ludzi. W mieście o kolejne trzy miliony obywateli już głodowały. Nędza pustoszyła robotnicze dzielnice, dewastowała życie miasteczek, niszczyła i tak wątłą klasę średnią. A to wszystko w pięknej Drugiej Rzeczpospolitej.

15 429 odsłon

6. To najlepszy polski kryminał ostatnich lat i świetny film historyczny. Wstyd nie pójść na niego do kina

Fragment kadru z filmu „Ach śpij kochanie”. Materiały producenta.

Fragment kadru z filmu „Ach śpij kochanie”. Materiały producenta.

Tekturowa gra aktorska? Przegadane dialogi? Długaśne, pseudoartystyczne ujęcia i morały, którymi reżyser okłada widza, niczym pałą? Nie tym razem. Ta produkcja zrywa ze sztampą i ze schematami polskiego kina. Nie sposób się na niej nudzić.

17 251 odsłon

5. Niewolnice swoich mężów. Jak naprawdę w przedwojennej Polsce traktowano kobiety?

Jak pogodzić pracę z prowadzeniem domu? Przedwojenne kobiety nie pytały, po prostu musiały sobie poradzić. Na zdjęciu dziewczęta ze Związku Strzeleckiego podczas pieczenia chleba.

fot.domena publiczna Jak pogodzić pracę z prowadzeniem domu? Przedwojenne kobiety nie pytały, po prostu musiały sobie poradzić. Na zdjęciu dziewczęta ze Związku Strzeleckiego podczas pieczenia chleba.

Pracowały na kilka etatów. W ciągu dnia zarabiały w biurach, szpitalach, nierzadko w cudzych domach, by wieczorem powrócić do własnych czterech ścian i zacząć pracę od początku. Oprać, wypucować, nakarmić… O wszystkim musiały pamiętać i wszystko było na ich głowie. Słowem: przedwojenne kobiety uwijały się jak niewolnice.

18 896 odsłon

4. Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy?

Najmniej popularny polski władca na XV-wiecznej miniaturze.

fot.domena publiczna Najmniej popularny polski władca na XV-wiecznej miniaturze.

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje. Wiadomości na ich temat Polacy szukają kilkadziesiąt razy rzadziej, niż o Kazimierzu Wielkim czy Bolesławie Chrobrym. Kto konkretnie zamyka ranking?

22 355 odsłon

3. Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Najpopularniejszy polski władca na XX-wiecznej miniaturze.

fot.Arthur Szyk, lic. CC BY-SA 4.0 Najpopularniejszy polski władca na XX-wiecznej miniaturze.

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.

22 786 odsłon

2. Była jedną z największych polskich feministek. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałaś?

Oto rzeczona feministka. Ilustracja pochodzi z książki Anny Dziewit-Meller "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" (Znak Emotikon 2017).

Oto rzeczona feministka. Ilustracja pochodzi z książki Anny Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” (Znak Emotikon 2017).

W młodości wzbudzała oburzenie. Nazywano ją królową pszczół, przy której mężczyźni – nawet ci najgorsi – robią wrażenie trutni. Pod koniec życia mawiano o niej: “staroświecka guwernantka i nudna moralizatorka”. Pośmiertnie stała się bohaterką obyczajowego skandalu. Czy wiesz o kim mowa?

24 062 odsłony

1. W tej wsi Niemcy zastrzelili i spalili żywcem 204 Polaków. Jak Armia Krajowa odpowiedziała na obrzydliwą zbrodnię?

Wykolejona lokomotywa podczas akcji przeprowadzonej w nocy z 2 na 3 lipca 1943 r. przez żołnierzy „Ponurego". Zdjęcie i podpis pochodzą z książki "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej".

Wykolejona lokomotywa podczas akcji przeprowadzonej w nocy z 2 na 3 lipca 1943 r. przez żołnierzy „Ponurego”. Zdjęcie i podpis pochodzą z książki „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej”.

Okupant wymordował wieś znaną z pomocy partyzantom. Tragedia mieszkańców miejscowości wynikała z ofiarności mieszkańców wobec oddziałów partyzanckich. W odwecie Armia Krajowa zorganizowała jedną ze swoich szczególnie brawurowych akcji. 

66 516 odsłon

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze

   brak komentarzy

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.