Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Brawurowa akcja Armii Krajowej, zapomniana prekursorka feminizmu i osiem innych tekstów z ostatniego miesiąca, które powinieneś przeczytać

Jaki odwet zorganizowało AK za wymordowanie wioski? Która Polka pośmiertnie wzbudziła obyczajowy skandal? Jacy polscy władcy do dziś cieszą się popularnością, a o których nie pamiętamy? Odpowiedzi na te pytania szukaliście u nas w październiku

Poniżej 10 najpopularniejszych materiałów opublikowanych na TwojejHistorii.pl w październiku 2017 roku. Więcej statystyk jest dostępnych TUTAJ.

10. Po co Lenin przyjechał do Polski zaraz przed wybuchem pierwszej wojny światowej? I co właściwie tu robił?

Lenin nad rzeką w 1917 roku. Obraz autorstwa Arkadego Ryłowa z 1934 roku.

fot.domena publiczna Lenin nad rzeką w 1917 roku. Obraz autorstwa Arkadego Ryłowa z 1934 roku.

Spacerował, jeździł na rowerze, chodził na górskie wycieczki. Wysyłał setki listów, uczył się języka polskiego, a górale zapamiętali go jako „fajnego cłeka”… Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Czym jeszcze zajmował się Lenin, gdy mieszkał w Krakowie i na Podhalu?

8581 odsłon

9. Zginęli na służbie z rąk UPA. Teraz Policja pozbywa się tablicy upamiętniającej obrońców posterunku zabitych w 1945 roku

Pomnik ofiar zbrodni UPA z 6 sierpnia 1944 roku.

fot.Paweł ‚pbm’ Szubert, lic. CC BY-SA 3.0 Pomnik ofiar zbrodni UPA z 6 sierpnia 1944 roku.

Ustawa dekomunizacyjna zbiera swoje żniwo w Bieszczadach. Znikają informacje o baligrodzkich milicjantach walczących z UPA, którzy zginęli na służbie. Decyzja przyszła z góry – słyszymy w miejscowym komisariacie.

11 219 odsłon

8. Kto naprawdę sfinansował rewolucję październikową?

Zdjęcie z X Zjazdu WKP(b), na którym widać między innymi Lenina i Trockiego.

fot.domena publiczna Zdjęcie z X Zjazdu WKP(b), na którym widać między innymi Lenina i Trockiego.

„Wjazd Lenina do Rosji pomyślny. Pracuje w ścisłej zgodzie z naszymi życzeniami”. Notatkę tej treści sporządzono w kwietniu 1917 roku. Ale jej autor zdecydowanie przeliczył się w swoich ocenach. Raport wyszedł spod ręki oficera niemieckiego MSZ-etu. Wieści otrzymał on ze Sztokholmu…

13 227 odsłon

7. Sześć milionów głodujących. Jak wyglądało życie zwykłych Polaków w II Rzeczpospolitej?

Kobieta z powiatu sarneńskiego obok swojego walącego się domu. Choć dziś nie chcemy o tym pamiętać, ogromne rzesze ludności żyły w skrajnej biedzie. (fot. domena publiczna)

Kobieta z powiatu sarneńskiego obok swojego walącego się domu. Choć dziś nie chcemy o tym pamiętać, ogromne rzesze ludności żyły w skrajnej biedzie. (fot. domena publiczna)

Na wsi bez pracy pozostawały trzy miliony ludzi. W mieście o kolejne trzy miliony obywateli już głodowały. Nędza pustoszyła robotnicze dzielnice, dewastowała życie miasteczek, niszczyła i tak wątłą klasę średnią. A to wszystko w pięknej Drugiej Rzeczpospolitej.

15 429 odsłon

6. To najlepszy polski kryminał ostatnich lat i świetny film historyczny. Wstyd nie pójść na niego do kina

Fragment kadru z filmu „Ach śpij kochanie”. Materiały producenta.

Fragment kadru z filmu „Ach śpij kochanie”. Materiały producenta.

Tekturowa gra aktorska? Przegadane dialogi? Długaśne, pseudoartystyczne ujęcia i morały, którymi reżyser okłada widza, niczym pałą? Nie tym razem. Ta produkcja zrywa ze sztampą i ze schematami polskiego kina. Nie sposób się na niej nudzić.

17 251 odsłon

5. Niewolnice swoich mężów. Jak naprawdę w przedwojennej Polsce traktowano kobiety?

Jak pogodzić pracę z prowadzeniem domu? Przedwojenne kobiety nie pytały, po prostu musiały sobie poradzić. Na zdjęciu dziewczęta ze Związku Strzeleckiego podczas pieczenia chleba.

fot.domena publiczna Jak pogodzić pracę z prowadzeniem domu? Przedwojenne kobiety nie pytały, po prostu musiały sobie poradzić. Na zdjęciu dziewczęta ze Związku Strzeleckiego podczas pieczenia chleba.

Pracowały na kilka etatów. W ciągu dnia zarabiały w biurach, szpitalach, nierzadko w cudzych domach, by wieczorem powrócić do własnych czterech ścian i zacząć pracę od początku. Oprać, wypucować, nakarmić… O wszystkim musiały pamiętać i wszystko było na ich głowie. Słowem: przedwojenne kobiety uwijały się jak niewolnice.

18 896 odsłon

4. Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy?

Najmniej popularny polski władca na XV-wiecznej miniaturze.

fot.domena publiczna Najmniej popularny polski władca na XV-wiecznej miniaturze.

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje. Wiadomości na ich temat Polacy szukają kilkadziesiąt razy rzadziej, niż o Kazimierzu Wielkim czy Bolesławie Chrobrym. Kto konkretnie zamyka ranking?

22 355 odsłon

3. Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Najpopularniejszy polski władca na XX-wiecznej miniaturze.

fot.Arthur Szyk, lic. CC BY-SA 4.0 Najpopularniejszy polski władca na XX-wiecznej miniaturze.

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.

22 786 odsłon

2. Była jedną z największych polskich feministek. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałaś?

Oto rzeczona feministka. Ilustracja pochodzi z książki Anny Dziewit-Meller "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" (Znak Emotikon 2017).

Oto rzeczona feministka. Ilustracja pochodzi z książki Anny Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” (Znak Emotikon 2017).

W młodości wzbudzała oburzenie. Nazywano ją królową pszczół, przy której mężczyźni – nawet ci najgorsi – robią wrażenie trutni. Pod koniec życia mawiano o niej: “staroświecka guwernantka i nudna moralizatorka”. Pośmiertnie stała się bohaterką obyczajowego skandalu. Czy wiesz o kim mowa?

24 062 odsłony

1. W tej wsi Niemcy zastrzelili i spalili żywcem 204 Polaków. Jak Armia Krajowa odpowiedziała na obrzydliwą zbrodnię?

Wykolejona lokomotywa podczas akcji przeprowadzonej w nocy z 2 na 3 lipca 1943 r. przez żołnierzy „Ponurego". Zdjęcie i podpis pochodzą z książki "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej".

Wykolejona lokomotywa podczas akcji przeprowadzonej w nocy z 2 na 3 lipca 1943 r. przez żołnierzy „Ponurego”. Zdjęcie i podpis pochodzą z książki „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej”.

Okupant wymordował wieś znaną z pomocy partyzantom. Tragedia mieszkańców miejscowości wynikała z ofiarności mieszkańców wobec oddziałów partyzanckich. W odwecie Armia Krajowa zorganizowała jedną ze swoich szczególnie brawurowych akcji. 

66 516 odsłon

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze

   brak komentarzy

   Dodaj komentarz

   Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.