Brawurowa akcja Armii Krajowej, zapomniana prekursorka feminizmu i osiem innych tekstów z ostatniego miesiąca, które powinieneś przeczytać
Jaki odwet zorganizowało AK za wymordowanie wioski? Która Polka pośmiertnie wzbudziła obyczajowy skandal? Jacy polscy władcy do dziś cieszą się popularnością, a o których nie pamiętamy? Odpowiedzi na te pytania szukaliście u nas w październiku
Poniżej 10 najpopularniejszych materiałów opublikowanych na TwojejHistorii.pl w październiku 2017 roku. Więcej statystyk jest dostępnych TUTAJ.
10. Po co Lenin przyjechał do Polski zaraz przed wybuchem pierwszej wojny światowej? I co właściwie tu robił?
Spacerował, jeździł na rowerze, chodził na górskie wycieczki. Wysyłał setki listów, uczył się języka polskiego, a górale zapamiętali go jako „fajnego cłeka”… Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Czym jeszcze zajmował się Lenin, gdy mieszkał w Krakowie i na Podhalu?
8581 odsłon
9. Zginęli na służbie z rąk UPA. Teraz Policja pozbywa się tablicy upamiętniającej obrońców posterunku zabitych w 1945 roku
Ustawa dekomunizacyjna zbiera swoje żniwo w Bieszczadach. Znikają informacje o baligrodzkich milicjantach walczących z UPA, którzy zginęli na służbie. Decyzja przyszła z góry – słyszymy w miejscowym komisariacie.
11 219 odsłon
8. Kto naprawdę sfinansował rewolucję październikową?
„Wjazd Lenina do Rosji pomyślny. Pracuje w ścisłej zgodzie z naszymi życzeniami”. Notatkę tej treści sporządzono w kwietniu 1917 roku. Ale jej autor zdecydowanie przeliczył się w swoich ocenach. Raport wyszedł spod ręki oficera niemieckiego MSZ-etu. Wieści otrzymał on ze Sztokholmu…
13 227 odsłon
7. Sześć milionów głodujących. Jak wyglądało życie zwykłych Polaków w II Rzeczpospolitej?
Na wsi bez pracy pozostawały trzy miliony ludzi. W mieście o kolejne trzy miliony obywateli już głodowały. Nędza pustoszyła robotnicze dzielnice, dewastowała życie miasteczek, niszczyła i tak wątłą klasę średnią. A to wszystko w pięknej Drugiej Rzeczpospolitej.
15 429 odsłon
6. To najlepszy polski kryminał ostatnich lat i świetny film historyczny. Wstyd nie pójść na niego do kina
Tekturowa gra aktorska? Przegadane dialogi? Długaśne, pseudoartystyczne ujęcia i morały, którymi reżyser okłada widza, niczym pałą? Nie tym razem. Ta produkcja zrywa ze sztampą i ze schematami polskiego kina. Nie sposób się na niej nudzić.
17 251 odsłon
5. Niewolnice swoich mężów. Jak naprawdę w przedwojennej Polsce traktowano kobiety?
Pracowały na kilka etatów. W ciągu dnia zarabiały w biurach, szpitalach, nierzadko w cudzych domach, by wieczorem powrócić do własnych czterech ścian i zacząć pracę od początku. Oprać, wypucować, nakarmić… O wszystkim musiały pamiętać i wszystko było na ich głowie. Słowem: przedwojenne kobiety uwijały się jak niewolnice.
18 896 odsłon
4. Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy?
Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje. Wiadomości na ich temat Polacy szukają kilkadziesiąt razy rzadziej, niż o Kazimierzu Wielkim czy Bolesławie Chrobrym. Kto konkretnie zamyka ranking?
22 355 odsłon
3. Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google
Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.
22 786 odsłon
2. Była jedną z największych polskich feministek. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałaś?
W młodości wzbudzała oburzenie. Nazywano ją królową pszczół, przy której mężczyźni – nawet ci najgorsi – robią wrażenie trutni. Pod koniec życia mawiano o niej: “staroświecka guwernantka i nudna moralizatorka”. Pośmiertnie stała się bohaterką obyczajowego skandalu. Czy wiesz o kim mowa?
24 062 odsłony
1. W tej wsi Niemcy zastrzelili i spalili żywcem 204 Polaków. Jak Armia Krajowa odpowiedziała na obrzydliwą zbrodnię?
Okupant wymordował wieś znaną z pomocy partyzantom. Tragedia mieszkańców miejscowości wynikała z ofiarności mieszkańców wobec oddziałów partyzanckich. W odwecie Armia Krajowa zorganizowała jedną ze swoich szczególnie brawurowych akcji.
66 516 odsłon
Dodaj komentarz