Alarmujące wieści z Londynu. Czy polska Enigma trafi na sprzedaż?
Polscy bohaterowie, którzy złamali niemieckie szyfry, w czasie drugiej wojny światowej z narażeniem życia wywieźli ją na Wyspy Brytyjskie. Ich poświęcenie odchodzi jednak w niepamięć. Z powodu problemów finansowych słynna Enigma najprawdopodobniej trafi pod młotek.
Działający od siedemdziesięciu lat Instytut Piłsudskiego w Londynie, niezależna organizacja charytatywna powstała w 1947 roku, bez wsparcia finansowego zapewne zniknie, a jej bezcenne zbiory trafią na licytację.
W Instytucie Józefa Piłsudskiego złożono materiały archiwalne, publikacje i eksponaty muzealne dotyczące współczesnej historii Polski. Niewątpliwie najcenniejszym z nich jest unikatowa, zbudowana na polskim schemacie maszyna Enigma, wywieziona z Francji w 1940 roku przez Mariana Rejewskiego.
Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, jeszcze przed wybuchem wojny odtworzyli system wewnętrznych połączeń Enigmy. W 1938 roku w ośrodku w Pyrach skonstruowali szereg urządzeń do szybkiego odczytywania niemieckich depesz, a także własną replikę Enigmy. To właśnie ta maszyna znajduje się w Instytucie Józefa Piłsudskiego… zapewne do czasu.
Niepewny los placówki
Anna Stefanicka, Sekretarz Generalna Instytutu, w rozmowie z polonijnym Radiem Star tłumaczyła, jak tragiczna jest sytuacja finansowa placówki: „Wykorzystaliśmy już wszystkie znane nam sposoby na to, jak pozyskać środki potrzebne do kontynuowania naszej misji. Jako organizacja charytatywna utrzymujemy się z darowizn, dotacji i składek członkowskich. Polscy emigranci wojenni, którzy bardzo mocno wspierali Instytut odchodzą, nie mamy wsparcia finansowego z Polski, a środki, które otrzymaliśmy z brytyjskich grantów powoli nam się kończą”.
Pani Stefanicka przyznaje, że ze strony polskich władz, które często podkreślały znaczenie zbiorów placówki, Instytut nigdy nie otrzymał realnego wsparcia finansowego. Sekretarz Generalna apeluje w związku z tym o hojność prywatnych darczyńców, aby wygrać walkę o przetrwanie.
Instytut Piłsudskiego w Londynie jest kontynuacją przedwojennego Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski. Prowadzi działalność na rzecz promocji historii Polski, zarówno wśród Polonii, jak i Brytyjczyków. Upowszechnia wiedzę o polskim udziale w złamaniu kodu Enigmy. Do zadań Instytut należy też m.in. prowadzenie samodzielnych badań i organizacja wykładów. Na co dzień placówka zatrudnia trzech pracowników etatowych, okresowo przyjeżdżają archiwiści z Polski, a sporą pomoc oferują wolontariusze.
Wsparcie finansowe dla Instytutu można przekazać za pośrednictwem portalu GoFundMe.
Źródła informacji:
- Adriana C., Polska Enigma może trafić na licytację, londynek.net.
- Małgorzata Prochal, Polska Enigma może trafić na licytację. Instytut Józefa Piłsudskiego walczy o przetrwanie, Gazeta Krakowska.
- Marian Rejewski – pogromca Enigmy, Polskie Radio.
Dodaj komentarz