Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Peruwiańska księżniczka sprzed 1700 lat odsłania twarz

Przy ciele Lady Cao odnaleziono wiele kosztowności, co może świadczyć o jej przynależności do elity plemiennej. Zdjęcie pochodzi z 2007 roku i przedstawia prawdopodobny wygląd kobiety, która żyła 1700 lat temu.

fot.Manuel González Olaechea y Franco/CC BY-SA 3.0 Przy ciele Lady Cao odnaleziono wiele kosztowności, co może świadczyć o jej przynależności do elity plemiennej. Zdjęcie pochodzi z 2007 roku i przedstawia prawdopodobny wygląd kobiety, która żyła 1700 lat temu.

Archeolodzy przedstawili w Limie zrekonstruowaną twarz tak zwanej Lady z Cao – kobiety, która zmarła 1700 lat temu na terenie dzisiejszego peruwiańskiego regionu La Libertad, zamieszkałego wówczas przez pozostającą na wysokim poziomie cywilizacyjnym kulturę Mochica.

Jak głosi komunikat peruwiańskiego Ministerstwa Kultury, replika została wykonana przy użyciu technologii obrazowania 3D, archeologii i antropologi sądowej w oparciu o strukturę czaszki.

Prace trwały 10 miesięcy. Salvador del Solar, minister kultury, mówił podczas prezentacji, że w projekcie chodziło o to, by przybliżyć Peruwiańczykom bogactwo ich dziedzictwa. „W jej twarzy my, Peruwiańczycy, widzimy siebie”, podkreślał.

Mumia – nazwana Lady of Cao – odnaleziona została w 2006 roku na stanowisku archeologicznym El Brujo, około 45 kilometrów na północ od miasta Trujillo przez zespół peruwiańskich archeologów kierowany przez Regulo Franco Jordana.

Ciało było mocno wytatuowane (dominowały motywy węży i pająków), pokryte wieloma warstwami tkanin. W miejscu pochówku znajdowała się także broń, biżuteria oraz szczątki nastolatki, zapewne uduszonej w ofierze bogom podczas pogrzebu.

Lady of Cao zmarła najprawdopodobniej w wyniku komplikacji wokółporodowych w wieku dwudziestu kilku lat. Była kapłanką, a być może władczynią. Odkrycie to od początku miało ogromne znaczenie dla badań nad kulturą Mochica – dowodzi, że mogła mieć ona matriarchalny charakter.

Źródła informacji:

  1. Peru reveals face of ancient young female ruler Lady of Cao, The Sunday Morning Herald
  2. Scientists reconstruct face of woman who ruled Peru 1700 years ago, news.com.au

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.