Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Spartanki uprawiały sport nago? Pora obalić ten mit!

fot.Judith Swaddling, domena publiczna Figurka z brązu przedstawiająca Spartankę w trakcie treningu.

O losach kobiet w starożytności wiemy znacznie mniej niż o ówczesnych mężczyznach. Dotychczas panowało przekonanie, że przedstawiciele obu płci ćwiczyli w Sparcie nago. Doktorantka Anna Kruszyńska ustaliła jednak, że najprawdopodobniej Lacedemonki osłaniały swoje ciała.

Spartanki od innych Greczynek odróżniało uczestnictwo w życiu sportowym oraz ciała wyrzeźbione przez treningi: bieganie, lekkoatletykę czy gimnastykę.

Z najnowszych badań wynika, że najprawdopodobniej nie czyniły tego w całkowitym negliżu. Figurki biegaczek z tamtych lat przedstawiają je odziane w chiton (koszulę noszoną w starożytnej Grecji) a jednak odpowiednio przycięty. Strój był przez to zdecydowanie bardziej kusy od tego, który noszony był na co dzień. Odsłaniał uda a czasami nawet pierś.

Nic więc dziwnego, że pokazujące ciało sportsmenki nie umknęły uwadze ówczesnym poetom, filozofom czy komediopisarzom. Przebywanie obok siebie na tych samych obiektach sportowych kuso ubranych kobiet i mężczyzn o wyrzeźbionych ciałach musiało budzić emocje. Dobra forma Spartanek, choć wyróżniała je pośród innych kobiet, przygotowała je do bardzo tradycyjnej roli – ciężarnej i matki.

Źródło:

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

  Miejsce akcji:

   Komentarze

   brak komentarzy

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.