Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Spartanki uprawiały sport nago? Pora obalić ten mit!

fot.Judith Swaddling, domena publiczna Figurka z brązu przedstawiająca Spartankę w trakcie treningu.

O losach kobiet w starożytności wiemy znacznie mniej niż o ówczesnych mężczyznach. Dotychczas panowało przekonanie, że przedstawiciele obu płci ćwiczyli w Sparcie nago. Doktorantka Anna Kruszyńska ustaliła jednak, że najprawdopodobniej Lacedemonki osłaniały swoje ciała.

Spartanki od innych Greczynek odróżniało uczestnictwo w życiu sportowym oraz ciała wyrzeźbione przez treningi: bieganie, lekkoatletykę czy gimnastykę.

Z najnowszych badań wynika, że najprawdopodobniej nie czyniły tego w całkowitym negliżu. Figurki biegaczek z tamtych lat przedstawiają je odziane w chiton (koszulę noszoną w starożytnej Grecji) a jednak odpowiednio przycięty. Strój był przez to zdecydowanie bardziej kusy od tego, który noszony był na co dzień. Odsłaniał uda a czasami nawet pierś.

Nic więc dziwnego, że pokazujące ciało sportsmenki nie umknęły uwadze ówczesnym poetom, filozofom czy komediopisarzom. Przebywanie obok siebie na tych samych obiektach sportowych kuso ubranych kobiet i mężczyzn o wyrzeźbionych ciałach musiało budzić emocje. Dobra forma Spartanek, choć wyróżniała je pośród innych kobiet, przygotowała je do bardzo tradycyjnej roli – ciężarnej i matki.

Źródło:

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

  Miejsce akcji:

   Komentarze

   brak komentarzy

   Dodaj komentarz

   Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.