Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy wreszcie skończy się II wojna światowa?

Władimir Putin i Shinzo Abe w grudniu 2016 roku.

fot.Kremlin.ru, lic. CC BY 4.0 Władimir Putin i Shinzo Abe w grudniu 2016 roku.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że w lecie odbędzie się spotkanie rosyjskich i japońskich delegatów na Wyspach Kurylskich. To pokłosie rozmów z premierem Japonii Shinzo Abem, podczas których omawiano też kwestię… zawarcia traktatu pokojowego po II wojnie światowej!

Na Dalekim Wschodzie, podobnie jak w Europie, nie podpisano traktatu kończącego II wojnę światową. W stosunkach rosyjsko-japońskich na przeszkodzie stanął konflikt o Kuryle, zajęte przez Związek Radziecki w 1945 roku. 17-tysięczna japońska społeczność zamieszkująca cztery wyspy archipelagu została wysiedlona. Od dziesięcioleci Japonia bezskutecznie domaga się zwrotu terytorium.

Już w grudniu ubiegłego roku Putin złożył wizytę w Japonii, podczas której podpisano porozumienia o współpracy gospodarczej. Ocieplenie w stosunkach dwustronnych nastąpiło po okresie sankcji przeciw Rosji spowodowanych aneksją Krymu. Obecnie ważnym tematem jest wspólna działalność gospodarcza obu państw na Kurylach. Planowane na lato spotkanie biznesmenów i urzędników ma na celu zbadanie możliwości współpracy ekonomicznej.

W kwestii traktatu pokojowego Putin podkreślił, że potrzebne jest satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie. Podstawą do podpisania pokoju będzie realizacja wspólnych projektów, jak również zażegnanie problemów ekonomicznych i humanitarnych na Wyspach Kurylskich.

Wyspy Kurylskie na rosyjskiej mapie. Czerwonym zaznaczone zostały każdorazowe granice japońsko-rosyjskie. Spór dotyczy czterech wysp najbliższych Japonii - Kunashir, Shikotan, Habomai i Iturup.

fot.domena publiczna Wyspy Kurylskie na rosyjskiej mapie. Czerwonym zaznaczone zostały każdorazowe granice japońsko-rosyjskie. Spór dotyczy czterech wysp najbliższych Japonii – Kunashir, Shikotan, Habomai i Iturup.

Obustronna współpraca skierowana jest też na powstrzymywanie Korei Północnej od prowokacyjnych działań i wojowniczej retoryki.

To nie jedyny przykład, gdy sprawy drugowojenne mają wpływ na bieżącą politykę na Dalekim Wschodzie. 9 stycznia 2017 roku ambasador Japonii w Korei Południowej oraz konsul generalny z Pusan zostali odwołani do kraju po tym, jak przed konsulatem postawiono pomnik upamiętniający kobiety wykorzystywane przez japońską armię podczas II wojny światowej. Spór o te kobiety od ponad 70 lat dzieli oba państwa. Wznowienie stosunków dyplomatycznych nastąpiło dopiero po prawie trzech miesiącach.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.