Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy wreszcie skończy się II wojna światowa?

Władimir Putin i Shinzo Abe w grudniu 2016 roku.

fot.Kremlin.ru, lic. CC BY 4.0 Władimir Putin i Shinzo Abe w grudniu 2016 roku.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że w lecie odbędzie się spotkanie rosyjskich i japońskich delegatów na Wyspach Kurylskich. To pokłosie rozmów z premierem Japonii Shinzo Abem, podczas których omawiano też kwestię… zawarcia traktatu pokojowego po II wojnie światowej!

Na Dalekim Wschodzie, podobnie jak w Europie, nie podpisano traktatu kończącego II wojnę światową. W stosunkach rosyjsko-japońskich na przeszkodzie stanął konflikt o Kuryle, zajęte przez Związek Radziecki w 1945 roku. 17-tysięczna japońska społeczność zamieszkująca cztery wyspy archipelagu została wysiedlona. Od dziesięcioleci Japonia bezskutecznie domaga się zwrotu terytorium.

Już w grudniu ubiegłego roku Putin złożył wizytę w Japonii, podczas której podpisano porozumienia o współpracy gospodarczej. Ocieplenie w stosunkach dwustronnych nastąpiło po okresie sankcji przeciw Rosji spowodowanych aneksją Krymu. Obecnie ważnym tematem jest wspólna działalność gospodarcza obu państw na Kurylach. Planowane na lato spotkanie biznesmenów i urzędników ma na celu zbadanie możliwości współpracy ekonomicznej.

W kwestii traktatu pokojowego Putin podkreślił, że potrzebne jest satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie. Podstawą do podpisania pokoju będzie realizacja wspólnych projektów, jak również zażegnanie problemów ekonomicznych i humanitarnych na Wyspach Kurylskich.

Wyspy Kurylskie na rosyjskiej mapie. Czerwonym zaznaczone zostały każdorazowe granice japońsko-rosyjskie. Spór dotyczy czterech wysp najbliższych Japonii - Kunashir, Shikotan, Habomai i Iturup.

fot.domena publiczna Wyspy Kurylskie na rosyjskiej mapie. Czerwonym zaznaczone zostały każdorazowe granice japońsko-rosyjskie. Spór dotyczy czterech wysp najbliższych Japonii – Kunashir, Shikotan, Habomai i Iturup.

Obustronna współpraca skierowana jest też na powstrzymywanie Korei Północnej od prowokacyjnych działań i wojowniczej retoryki.

To nie jedyny przykład, gdy sprawy drugowojenne mają wpływ na bieżącą politykę na Dalekim Wschodzie. 9 stycznia 2017 roku ambasador Japonii w Korei Południowej oraz konsul generalny z Pusan zostali odwołani do kraju po tym, jak przed konsulatem postawiono pomnik upamiętniający kobiety wykorzystywane przez japońską armię podczas II wojny światowej. Spór o te kobiety od ponad 70 lat dzieli oba państwa. Wznowienie stosunków dyplomatycznych nastąpiło dopiero po prawie trzech miesiącach.

Źródła informacji:

  1. Anna Wróbel, Putin i Abe uzgodnili wizytę biznesmenów japońskich na Kurylach, Bankier.pl.
  2. Putin chce zakończyć wojnę z Japonią? Składa deklarację w sprawie Kuryli, TVN24.
  3. Ambasador Japonii wraca do Seulu po 85 dniach impasu dyplomatycznego, Gazeta Prawna.

Komentarze (2)

  1. Anonim Odpowiedz

    Czy Polska już zakończyła wojnę z Japonią, która musiała wypowiedzieć w 1941, z uwagi na naciski Anglii i USA ? Japończycy co prawda tego wypowiedzenia nieprzyjeli bo wiedzieli że Polska została do wypowiedzenia wojny Japoni zmuszona.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.