W Zachodniopomorskiem odkryto wczesnoneolityczną osadę
Podczas badań archeologicznych w Stobnie dokonano niezwykłego odkrycia – odnaleziono zagrodę gospodarczą z epoki wczesnego neolitu. Znalezisko ma prawie 7 tysięcy lat! Zabytki zostaną zdeponowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Należącą do kultury roesseńskiej osadę naukowcy datują na ok. 4600 r. p.n.e.. Jak powiedział PAP Marcin Dziewanowski, archeolog prowadzący badania, znalezisko to prawdopodobnie jama przydomowa długiego domu o konstrukcji słupowej. Odkryty rów ma powierzchnię ok. 160 m kwadratowych i jest jednym z największych tego typu w regionie. Rozmiary jamy świadczą o tym, że znajdujący się przy niej budynek musiał być spory. Może to być również pozostałość budynku mieszkalnego o charakterze półziemiankowym.
W Stobnie odkryto oprócz tego około tysiąca fragmentów ceramiki i 400 wyrobów krzemiennych kultury wstęgowej, a także relikty z różnych osad neolitycznych, z epoki żelaza oraz wczesnego średniowiecza.
Jak podkreśla Dziewanowski, odkrycie w Stobnie ma duże znaczenie także dla badaczy niemieckich: kultura roesseńska powstała pomiędzy Renem a Łabą, a około 4 600 r. p.n.e. społeczność ta przemieściła się w stronę Zalewu Szczecińskiego. Do tej pory odkryto bardzo mało stanowisk pomiędzy tymi obszarami.
Jest to czwarte i największe stanowisko osadowe kultury roesseńskiej odkryte na terenie Polski. Pozostałe trzy znajdują się w powiecie polickim.
Źródło informacji:
- Zachodniopomorskie/ Odkryto osadę z epoki neolitu, sprzed blisko 7 tys. lat, Nauka w Polsce (PAP).
jesli kogos to zainteresuje to osobiscie znaalazlem ,12 kuchanow zgrupowane w litere U sr 13m i wys 6m z glazow 1-do3m i kurhan dlugi na 60m ,wys 5m co ciekawe w bbaggiennym terenie,podlaskie,okolice krynek,-i nikt z tym nic nie robi
KURHAN PODLASIA WYGLADA PODOBNIE JAK NA ZDJECIU ARTYKULU