W szkole nie cierpiałeś trygonometrii? Nie uwolniłbyś się od niej nawet w starożytnej Babilonii!
Badania nad glinianą tabliczką sprzed prawie czterech tysięcy lat przyniosły niespodziewane odkrycie. Naukowcy udowodnili, że stanowi ona pierwszą znaną tablicę trygonometryczną. Co więcej, okazuje się, że sposób, w jaki prezentowali zależności w trójkątach, jest efektywniejszy od dziś stosowanego!
Jak dowiadujemy się z najnowszego numeru czasopisma „Historia Mathematica”, zespół badaczy niedawno odczytał glinianą tabliczkę babilońską, pochodzącą sprzed około 3700 lat, i stwierdził, że to najstarsza tablica trygonometryczna na świecie.
Tabliczka ta, mająca 12,7 cm długości i 8,8 cm szerokości, została odkryta na początku XX wieku przez Edgara Banksa (pierwowzór postaci Indiany Jonesa) w dzisiejszym Iraku. W 1922 roku Banks sprzedał ją George’owi Arturowi Plimptonowi. Odtąd artefakt znany jest jako Plimpton 322.
Tabliczkę poddano pierwszej próbie interpretacji w 1945 roku. Już wtedy zauważono na niej zastosowanie trójki pitagorejskiej. Potwierdzono też, że powstała w czasach Hammurabiego, między 1822 a 1726 rokiem p.n.e.
Obecnie eksperci zinterpretowali 15 wierszy znaków napisanych w czterech kolumnach Plimptona 322 jako opisy 15 trójkątów prostokątnych, gdzie kąt nachylenia przeciwprostokątnej stopniowo maleje.
Te inskrypcje poprzedzają o półtorej tysiąclecia najwcześniejszy znany nam dotychczas dowód na używanie trygonometrii, pochodzący z około 120 roku p.n.e. z Hellady. Wygląda na to, że to nie starożytni Grecy, a właśnie Babilończycy jako pierwsi studiowali trygonometrię i prawdopodobnie wykorzystywali ją do obliczeń architektonicznych.
Współcześni badacze tabliczki stwierdzili ponadto, że relacje między liczbami reprezentowałyby nowy rodzaj trygonometrii – taki, który opierał się na proporcjach, a nie kątach i okręgach. Ponadto używali oni systemu opartego na liczbie 60. Odmienne podejście Babilończyków do matematyki sprawiło, że ich tabela trygonometryczna jest niezwykle dokładna.
Jak twierdzi współautor badania Norman Wildberger, profesor nadzwyczajny w Szkole Matematyki i Statystyki Uniwersytetu w Nowej Południowej Walii w Sidney, prostota i dokładność tamtego spojrzenia ma zalety nawet w porównaniu ze współczesną trygonometrią. Odkrycie to może spowodować nie tylko zmianę naszego myślenia o matematyce, ale i usprawnić sposób jej nauczania.
Źródła informacji:
- Deborah Smith, Mathematical mystery of ancient Babylonian clay tablet solved, University of New South Wales. in Sydney.
- Mindy Weisberger, Sine o’ the Times: Babylonian Tablet Holds Oldest Evidence of Trigonometry, Live Science.
Niestety sposób nauczanie tej dziedziny, przez debilen osoby, bez praktrycznego stosowania zraził wiele osób do matematyki itp.