Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Polscy badacze odkryli starożytny egipski wieżowiec

Archeolodzy porównują odnaleziony wieżowiec do istniejących do dziś budowli w jemeńskim Shiban.

fot.Jialiang Gao, lic. CC BY-SA 3.0 Archeolodzy porównują odnaleziony wieżowiec do istniejących do dziś budowli w jemeńskim Shiban.

Zbudowano go 2,5 tysiąca lat temu. Zapewne miał ok. 15 metrów wysokości i aż siedem pięter. Polscy naukowcy we współpracy ze Słowakami odnaleźli jego pozostałości w Delcie Nilu. Czy dowiemy się, po co Egipcjanom były tak wysokie budynki?

Zespół archeologów z Polski i Słowacji odkrył pozostałości po starożytnym wieżowcu, wykonanym z cegieł mułowych, w Tell el-Retaba, ok. 35 km na zachód od miasta Ismailija. Fundamenty konstrukcji mierzą ponad 20 m długości i 8 m szerokości. Na podstawie ich grubości badacze szacują, że mogła być wysoka nawet 15 m. Podobne wieżowce były bardzo popularne w Egipcie od VIII wieku p.n.e. do V w. n. e. Budowla w Tell el-Retaba była prawdopodobnie zamieszkana przez jedną zamożną i wielopokoleniową rodzinę.

Wiele teorii wyjaśnia popularność tego typu konstrukcji. Powodem mógł być bardzo wysoki przyrost naturalny i spowodowane nim trudności w znalezieniu miejsca do osiedlenia. Inna hipoteza wiąże powstanie wieżowych domów z wysokimi wylewami Nilu.

Grube fundamenty tworzyły platformę, nad którą znajdowały się użytkowe pomieszczenia, zabezpieczone przed wilgocią. Ponadto takie domostwa spełniały funkcję obronną, podobnie jak średniowieczne zamki. W okresie najazdów ludów azjatyckich taka wieża mieszkalna dawała schronienie ludności.

Tell el-Retaba była w starożytności miejscem o strategicznym znaczeniu, z którego można było strzec szlaku łączącego Egipt z Syropalestyną. Co najmniej od czasów XVIII dynastii istniała w tym miejscu twierdza.

Wykopaliskami kierują dr hab. Sławomir Rzepka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jozef Hudec ze Słowackiej Akademii Nauk.

Źródła informacji:

  1. Wieżowce w starożytnym Egipcie – archeolodzy odkryli jeden w Delcie Nilu, Nauka w Polsce PAP.
  2. Tell el-Retaba – egipska twierdza w Wadi Toumilat, Instytut Archeologii UW.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.