Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Toruńscy naukowcy odkrywają tajemnice średniowiecznego szpitala

Dawny szpital w Toruniu na ul. Szpitalnej 4

fot.domena publiczna Dawny szpital w Toruniu na ul. Szpitalnej.

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prowadzą badania na terenie szpitala, który zachował się na toruńskim Nowym Mieście.  Odnaleziono cenne przedmioty wykorzystywane niegdyś do opieki nad chorymi.

Podczas prowadzonych przed kilku laty prac w toruńskim kościele świętego Jakuba naukowcy doszli do wniosku, że obok powinny znajdować się szkoła, szpital i dom plebana. W 2014 roku zespół pod kierownictwem profesor Grażyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej rozpoczął ich poszukiwania. W tej chwili trwa drugi etap badań prowadzonych w budynku przy ulicy Szpitalnej 4.

Jak w rozmowe z Polską Agencją Prasową mówiła kierownik projektu, „to prosty, w tej chwili brzydko wyglądający budynek piętrowy z dwuspadowym dachem. Nad wejściem głównym jest nisza, w której znajduje się krucyfiks. W każdym szpitalu średniowiecznym znajdował się religijny znak obecności Chrystusa (…) Kilka lat temu były tu mieszkania i liczne podziały wewnętrzne, więc teraz możemy poznać dopiero jego wnętrze i technikę fundamentowania. Wielką radość sprawiło nam znalezienie pierścionka zakonnego z monogramem Chrystusa, który nie mógł należeć do osoby cywilnej, ale zakonnej, co potwierdza działalność w tym miejscu benedyktynek i cysterek”.

Znaleziono także między innymi nożyczki do obcinania knotów świec, naczynia ceramiczne, charakterystyczne dla terenów zakonu krzyżackiego, a także elementy ubioru, nóżkę kieliszka, mogącego służyć w XVIII wieku jako miarka do lekarstw, XIX-wieczne butelki po wodzie mineralnej spod Bydgoszczy oraz buteleczki z informacjami o ich pojemności.

Wcześniej rozpoznano wschodnią, ceglaną partię fundamentu budynku od zewnątrz, odkopano pruską studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych oraz znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu.

Archeolodzy wkrótce zakończą swoje zadanie. Potem podjęte zostaną badania konserwatorskie poprzedzające planowane inwestycje (ma tu powstać garaż podziemny pod kompleksem hotelowym). Zdaniem profesor Sulkowskej-Tuszyńskiej stan rozpoznania terenu nie jest jeszcze zadowalający. Kierownik projektu lczy jednak, że będzie miała dostęp do wyników badań konserwatorskich.

Początkowo archeolodzy myśleli, że szpital znajdował się w budynku przy ulicy Szpitalnej 4 do pierwszej połowy XIX wieku. Odnalazły się jednak spisy adresowe, które świadczyłyby, że jeszcze w 1932 roku ten budynek pełnił swoją funkcję, być może już tylko jako przytułek.

Budynku szkoły jak dotąd nie odnaleziono.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.