Polscy badacze odkryli starożytny egipski wieżowiec
Zbudowano go 2,5 tysiąca lat temu. Zapewne miał ok. 15 metrów wysokości i aż siedem pięter. Polscy naukowcy we współpracy ze Słowakami odnaleźli jego pozostałości w Delcie Nilu. Czy dowiemy się, po co Egipcjanom były tak wysokie budynki?
Zespół archeologów z Polski i Słowacji odkrył pozostałości po starożytnym wieżowcu, wykonanym z cegieł mułowych, w Tell el-Retaba, ok. 35 km na zachód od miasta Ismailija. Fundamenty konstrukcji mierzą ponad 20 m długości i 8 m szerokości. Na podstawie ich grubości badacze szacują, że mogła być wysoka nawet 15 m. Podobne wieżowce były bardzo popularne w Egipcie od VIII wieku p.n.e. do V w. n. e. Budowla w Tell el-Retaba była prawdopodobnie zamieszkana przez jedną zamożną i wielopokoleniową rodzinę.
Wiele teorii wyjaśnia popularność tego typu konstrukcji. Powodem mógł być bardzo wysoki przyrost naturalny i spowodowane nim trudności w znalezieniu miejsca do osiedlenia. Inna hipoteza wiąże powstanie wieżowych domów z wysokimi wylewami Nilu.
Grube fundamenty tworzyły platformę, nad którą znajdowały się użytkowe pomieszczenia, zabezpieczone przed wilgocią. Ponadto takie domostwa spełniały funkcję obronną, podobnie jak średniowieczne zamki. W okresie najazdów ludów azjatyckich taka wieża mieszkalna dawała schronienie ludności.
Tell el-Retaba była w starożytności miejscem o strategicznym znaczeniu, z którego można było strzec szlaku łączącego Egipt z Syropalestyną. Co najmniej od czasów XVIII dynastii istniała w tym miejscu twierdza.
Wykopaliskami kierują dr hab. Sławomir Rzepka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jozef Hudec ze Słowackiej Akademii Nauk.
Źródła informacji:
- Wieżowce w starożytnym Egipcie – archeolodzy odkryli jeden w Delcie Nilu, Nauka w Polsce PAP.
- Tell el-Retaba – egipska twierdza w Wadi Toumilat, Instytut Archeologii UW.
Dodaj komentarz