Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Wenus z Milo wróci do domu?

Wenus z Milo w Luwrze.

fot.Piotr Haczek/CC BY-SA 3.0 Wenus z Milo w Luwrze.

Samorząd greckiej wyspy Milos na Morzu Egejskim powołał do życia komitet, którego celem jest odzyskanie słynnego, znalezionego tutaj w 1820  roku posągu Wenus, prezentowanego obecnie w Luwrze.

Komitet zamierza zebrać milion podpisów od osób, które popierają tę ideę, i przedstawić odpowiednią petycję w Parlamencie Europejskim. Jak mówi burmistrz Milos, Gerasimos Damoulakis, odzyskanie oryginału arcydzieła jest zobowiązaniem zarówno wobec przodków, jak i przyszłych pokoleń mieszkańców wyspy.

Wenus z Milo, ponad dwumetrowy posąg z marmuru paryjskiego, została znaleziona przez greckiego rolnika Jorgosa w 1820 roku w okolicach teatru na terenie akropolu w Adamas, głównym porcie wyspy.

Posąg w imieniu francuskiego ambasadora w Turcji, markiza de Riviere, kupił Jules Dumont d’Urville francuski żeglarz, słynny badacz Oceanu Spokojnego i Antarktyki.

Legenda mówi, że kiedy jego statek wywoził rzeźbę, roztrzaskał się o skały wyspy (Wenus straciła wówczas ręce). Ostatecznie markiz de Riviere ofiarował Wenus z Milo Ludwikowi XVIII. Od 1821 roku znajduje się ona w Luwrze, stanowiąc jeden z najważniejszych symboli tego muzeum.

Lokalne władze greckiej wyspy mają nadzieję, że słynny posąg powróci na nią w roku 2020 – dwieście lat po jego odnalezieniu. Na razie dysponują jedynie kopią prezentowaną w miejscowym Muzeum Archeologicznym.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.