Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Wenus z Milo wróci do domu?

Wenus z Milo w Luwrze.

fot.Piotr Haczek/CC BY-SA 3.0 Wenus z Milo w Luwrze.

Samorząd greckiej wyspy Milos na Morzu Egejskim powołał do życia komitet, którego celem jest odzyskanie słynnego, znalezionego tutaj w 1820  roku posągu Wenus, prezentowanego obecnie w Luwrze.

Komitet zamierza zebrać milion podpisów od osób, które popierają tę ideę, i przedstawić odpowiednią petycję w Parlamencie Europejskim. Jak mówi burmistrz Milos, Gerasimos Damoulakis, odzyskanie oryginału arcydzieła jest zobowiązaniem zarówno wobec przodków, jak i przyszłych pokoleń mieszkańców wyspy.

Wenus z Milo, ponad dwumetrowy posąg z marmuru paryjskiego, została znaleziona przez greckiego rolnika Jorgosa w 1820 roku w okolicach teatru na terenie akropolu w Adamas, głównym porcie wyspy.

Posąg w imieniu francuskiego ambasadora w Turcji, markiza de Riviere, kupił Jules Dumont d’Urville francuski żeglarz, słynny badacz Oceanu Spokojnego i Antarktyki.

Legenda mówi, że kiedy jego statek wywoził rzeźbę, roztrzaskał się o skały wyspy (Wenus straciła wówczas ręce). Ostatecznie markiz de Riviere ofiarował Wenus z Milo Ludwikowi XVIII. Od 1821 roku znajduje się ona w Luwrze, stanowiąc jeden z najważniejszych symboli tego muzeum.

Lokalne władze greckiej wyspy mają nadzieję, że słynny posąg powróci na nią w roku 2020 – dwieście lat po jego odnalezieniu. Na razie dysponują jedynie kopią prezentowaną w miejscowym Muzeum Archeologicznym.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.