Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najsłynniejsza para książęca, William i Kate, przyjadą do Sztutowa

William i Kate w Kanadzie w 2011 roku.

fot.tsaiproject, lic. CC BY 2.0 William i Kate w Kanadzie w 2011 roku.

W dniach 17-21 lipca 2017 roku wizytę w Polsce i Niemczech odbędzie brytyjska para książęca. Plan ich pobytu wciąż owiany jest tajemnicą, wiadomo już jednak, że będzie miał szczególny historyczny wydźwięk. Kate i William mają bowiem odwiedzić były nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof.

Pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie zdradzili, że para książęca zamierza zwiedzić teren obozu podczas prywatnej wizyty, która odbędzie się najpewniej 18 lipca.

Kate i William wezmą ze sobą dzieci – księcia George’a i księżniczkę Charlotte. Spotkają się z dwoma więźniami obozu, których zaprosił Pałac Kensington, i kilkoma zaproszonymi przez muzeum.

Podróż wnuka Elżbiety II i jego żony rozpocznie się 17 lipca w Warszawie, a skończy 21 lipca w Hamburgu. Według brytyjskich mediów wizyta książęcej pary w Polsce i Niemczech ma polityczne zadanie ocieplić wizerunek kraju. Drugi dzień podróży para ma spędzić w Gdańsku, gdzie zwiedzą Europejskie Centrum Solidarności, złożą kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i odwiedzą Teatr Szekspirowski.

Po niespodziewanej wizycie Andrzeja Dudy w Sztutowie w środę 21 czerwca pojawiły się podejrzenia, że prezydent będzie towarzyszył parze książęcej.

Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 roku na terenie należącym do Wolnego Miasta Gdańska. Trafiło do niego w sumie około 110 tysięcy więźniów. Zginęła ponad połowa z nich. Muzeum Stutthof zostało utworzone w 1962 roku. Placówka działa na części dawnego obozu, gdzie zachowały się niektóre budynki, w tym komora gazowa.

Źródła informacji:

  1. Marta Celińska, Kate i William przyjadą do Polski z dziećmi. Odwiedzą Muzeum Stutthof w Sztutowie, Wirtualna Polska.
  2. Kate i William odwiedzą Muzeum Stutthof. „Jesteśmy po pierwszym rekonesansie”, TVN24.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.