Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najsłynniejsza para książęca, William i Kate, przyjadą do Sztutowa

William i Kate w Kanadzie w 2011 roku.

fot.tsaiproject, lic. CC BY 2.0 William i Kate w Kanadzie w 2011 roku.

W dniach 17-21 lipca 2017 roku wizytę w Polsce i Niemczech odbędzie brytyjska para książęca. Plan ich pobytu wciąż owiany jest tajemnicą, wiadomo już jednak, że będzie miał szczególny historyczny wydźwięk. Kate i William mają bowiem odwiedzić były nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof.

Pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie zdradzili, że para książęca zamierza zwiedzić teren obozu podczas prywatnej wizyty, która odbędzie się najpewniej 18 lipca.

Kate i William wezmą ze sobą dzieci – księcia George’a i księżniczkę Charlotte. Spotkają się z dwoma więźniami obozu, których zaprosił Pałac Kensington, i kilkoma zaproszonymi przez muzeum.

Podróż wnuka Elżbiety II i jego żony rozpocznie się 17 lipca w Warszawie, a skończy 21 lipca w Hamburgu. Według brytyjskich mediów wizyta książęcej pary w Polsce i Niemczech ma polityczne zadanie ocieplić wizerunek kraju. Drugi dzień podróży para ma spędzić w Gdańsku, gdzie zwiedzą Europejskie Centrum Solidarności, złożą kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców i odwiedzą Teatr Szekspirowski.

Po niespodziewanej wizycie Andrzeja Dudy w Sztutowie w środę 21 czerwca pojawiły się podejrzenia, że prezydent będzie towarzyszył parze książęcej.

Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 roku na terenie należącym do Wolnego Miasta Gdańska. Trafiło do niego w sumie około 110 tysięcy więźniów. Zginęła ponad połowa z nich. Muzeum Stutthof zostało utworzone w 1962 roku. Placówka działa na części dawnego obozu, gdzie zachowały się niektóre budynki, w tym komora gazowa.

Źródła informacji:

  1. Marta Celińska, Kate i William przyjadą do Polski z dziećmi. Odwiedzą Muzeum Stutthof w Sztutowie, Wirtualna Polska.
  2. Kate i William odwiedzą Muzeum Stutthof. „Jesteśmy po pierwszym rekonesansie”, TVN24.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.