Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pierwszy transport do Auschwitz. Wirtualna wystawa

fot.domena publiczna Załadunek więźniów do wagonów. Dworzec kolejowy w Tarnowie, 14 czerwca 1940.

Dzięki współpracy Google Cultural Institute oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau wszyscy zainteresowani tematem niemieckiego obozu mogą zobaczyć internetową wystawę dotyczącą pierwszych dni jego istnienia. Za datę uruchomienia obozu przyjęto 14 czerwca 1940, kiedy to wyruszył do niego pierwszy masowy transport.

Przewieziono w nim ludzi przetrzymywanych w więzieniu w Tarnowie, którzy opuścili to miejsce 13 czerwca, dlatego wystawa koncentruje się właśnie na tych dwóch dniach.

Były to osoby pochodzące m.in. z Krakowa, Zakopanego, Sanoka czy Nowego Sącza. A  wśród nich wielu młodych ludzi, w tym gimnazjaliści, studenci, wojskowi, ale także przedstawiciele licznych zawodów (od chłopów po prawników). Łącznie 728 osób uznanych za więźniów politycznych.

Spośród nich wojnę przeżyło 298 osób, 272 zginęły zaś los 158 do dziś nie został wyjaśniony. Wirtualna wystawa pozwala zobaczyć wszystkie odnalezione zdjęcia więźniów z pierwszego transportu wraz z opisami. To także dokumenty, które zdecydowały o tym, że obóz otwarto, zdjęcia koszar w Oświęcimiu z czasów przedwojennych, czy fotografie z deportacji więzienia w Tarnowie. Za projekt odpowiadają Mirosław Obstarczyk oraz Teresa Zbrzeska – historycy z Muzeum Auschwitz.

Auschwitz miało początkowo być punktem przejściowym dla około 10 tys. osób przed wysłaniem ich w głąb Rzeszy. Szybko przekształcił się w jedno z największych miejsc nie tylko uwięzienia, ale także eksterminacji zarówno Polaków jak i osób z pozostałych krajów okupowanych przez nazistów. „Obóz matka” stał się miejscem zagłady dla co najmniej 1,3 mln ofiar. Pierwsi więźniowie (niemieccy kryminaliści) trafili tam już w maju 1940 roku, jednak transport z 14 czerwca był pierwszym o charakterze masowym.

Wystawę można zobaczyć tutaj.

Źródło:

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.