Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Tańczący po śmierci? Niezwykłe znalezisko w Rosji

Przykładowy pochówek z nietypowym ułożeniem ciała.

fot.Bin im Garten, lic. CC BY-SA 3.0 Przykładowy pochówek z nietypowym ułożeniem ciała.

Na rosyjskim Dalekim Wschodzie odkryto zupełnie unikalny pochówek. Nie tylko diametralnie różni się od sąsiednich grobowców. Szkielet zastygł bowiem w pozie przypominającej pląsy na parkiecie. A pewna nietypowa wskazówka rzuca światło na to, jaką śmiercią zginął jego posiadacz…

W Iwanowce koło Błagowieszczeńska przy granicy Rosji z Chinami, archeolodzy natrafili na niezwykły pochówek.

Szczątki, datowane na VII-IX wiek, należały do dwudziestoparoletniego mężczyzny i zostały złożone w pozie kojarzącej się z… tańcem! Choć leżał na plecach, jego stopy zostały skrzyżowane, kolana wygięte maksymalnie na zewnątrz, a ramiona oplatały miednicę.

Nie znaleziono dotychczas ani jednego takiego pochówku! Antropolodzy i eksperci kryminalistyczni są przekonani, że niezwykłe wygięcie szkieletu wynikało ze związania stóp zmarłego. Możliwe, że jego ramiona także były spętane.

Na ciele Michaiła, jak nazwała go ekipa, a głównie na jego ramionach, znaleziono liczne groty strzał. Prawdopodobnie były użyte w rytuale pogrzebowym. Możliwe jednak, że jedna z nich naruszyła kość biodrową, a strzał z łuku to prawdopodobna przyczyna wykrwawienia, a w następstwie zgonu „tancerza”.

Michaił miał nie więcej niż 154 cm wzrostu. Jego grób – w przeciwieństwie do okolicznych, mających okrągły kształt – był prostokątny i pokryty białym piaskiem sprowadzonym z innych stron. Ponadto osoby spoczywające na tym cmentarzu zmarły w zdecydowanie bardziej sędziwym wieku 50-70 lat.

Stanowisko archeologiczne było dobrze znane, ale konieczne było przeprowadzenie wykopów po poważnej powodzi w 2013 roku. Dalsze analizy szkieletu „tancerza” są prowadzone w Szwecji.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.