Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niechciana pamiątka po wojnie. Kilkaset bomb i pocisków znalezionych pod Elblągiem

Rolnik z Rzeczna pod Elblągiem był niemile zaskoczony, gdy podczas prac polowych odkrył pocisk. Wezwani na miejsce policjanci i saperzy przekonali się, że w ziemi tkwiło znacznie więcej niebezpiecznych niewybuchów…

Mieszkaniec Rzeczna powiadomił służby o znalezisku w czwartek 8 czerwca o godzinie 18. Saperzy z Braniewa odkryli, że reliktów z czasów II wojny światowej było znacznie więcej. Zabezpieczyli oni aż 197 obiektów: bomb lotniczych, pocisków, zapalników. Wśród arsenału zdarzył się nawet pocisk rakietowy. Cała znaleziona w okolicy broń została zabrana na poligon, gdzie zostanie zneutralizowana.

Choć od wojny minęło już ponad 70 lat, znaleziska tego typu wciąż stanowią niebezpieczeństwo dla otoczenia. Jak ostrzega członek zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, Jakub Sawicki, „wskutek zmiany temperatury (po wyciągnięciu ich z ziemi), gwałtownym przemieszczeniu (rzucaniu, układaniu) mogą detonować”.

W związku z tym każdy przypadek znalezienia niewybuchów należy zgłosić na policję, wskazując dokładne, gdzie się znajdują. Takie miejsce należy też samemu oznaczyć i pod żadnym pozorem nie przenosić bomb ani pocisków.

Źródła informacji

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.