Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Muzeum II Wojny Światowej ma nowych wicedyrektorów. Czy to załagodzi spór wokół tego miejsca?

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte 23 marca 2017 roku.

fot.Rudolf H. Boettcher/CC BY-SA 4.0 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte 23 marca 2017 roku.

Tomasz Gliniecki i Przemysław Kowalczuk zostali nominowani na wicedyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To placówka, z której ostatnio odszedł dotychczasowy dyrektor Paweł Machcewicz. Kim są nowi wicedyrektorzy?

Tomasz Gliniecki to dziennikarz, historyk i pedagog. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. W 2016 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim obronił pracę doktorską z historii, na temat działań propagandowych i mitów wyzwoleńczych podczas II wojny światowej.

Przed nominacją pracował w lokalnych mediach, a także w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Był też publicystą „Ciekawostek Historycznych”. Na nowym stanowisku będzie odpowiadał za dział zbiorów, edukacyjny i konserwacji.

Mgr inż. Przemysław Kowalczuk jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. W przeszłości zajmował się budownictwem i uczestniczył w realizacji wielu publicznych inwestycji. Jako trzeci wicedyrektor będzie odpowiedzialny za administrację i dział techniczno-inwestycyjny.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku z muzeum odszedł jego dyrektor i autor wystawy Paweł Machcewicz. Stało się tak w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westeprlatte. Jak mówił nam w wywiadzie Machcewicz, połączenie tych instytucji było tylko pretekstem do pozbycia się go ze stanowiska. Dyrektorem nowej placówki został dr Karol Nawrocki, który na swojego zastępcę powołał dr hab. Grzegorza Berendta.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.