Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zaskakujące odkrycie w Drawsku Pomorskim. I ten tajemniczy napis po niemiecku

Znaleziony kamień mógł być częścią popiersia Fryderyka Chopina.

Znaleziony kamień mógł być częścią popiersia Fryderyka Chopina.

W czasie prac ziemnych w Parku Chopina w Drawsku Pomorskim został znaleziony granitowy blok z wyrytym napisem „Fryderyk Chopin 1810 – 1849”. Na kamieniu znajduje się też na razie niezidentyfikowany, niemiecki napis. Historycy badają sprawę.

Przypuszcza się, że granit był częścią popiersia polskiego kompozytora, które stało przed II wojną światową w drawskim parku. Jednak nie wiadomo, w którym dokładnie miejscu znajdował się posąg.

Zagadką pozostają też niemieckie litery, które są wygrawerowane u dołu kamienia. To może sugerować, że ten granit był wcześniej wykorzystywany do budowy innego pomnika. Historycy są w trakcie odczytywania napisu i ustalają pierwotne pochodzenie tego znaleziska.

Kamień będzie odnowiony i wróci na swoje miejsce, czyli do Parku Chopina w Drawsku Pomorskim. Zostanie też ogłoszony konkurs na popiersie polskiego kompozytora, które uzupełni odnaleziony granit.

Źródła informacji:

  1. Ciekawe znalezisko w drawskim Parku Chopina – drawsko.pl.
  2. Niezwykłe znalezisko w drawskim Parku Chopina – prk24.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.