Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jak mieszczanin palił fajkę? Najnowsza wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

fot.Zygmunt Put//CC BY-SA 4.0 Mieszczańską kulturę palenia tytoniu przybliży zainteresowanym Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Od 23 kwietnia do końca 2017 roku Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na nietypową wystawę czasową. „Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa”, bo tak właśnie nazywa się ekspozycja, przedstawi dotychczasowy stan wiedzy poparty znaleziskami archeologicznymi. 

Na wystawie będzie można zobaczyć aż 260 eksponatów, w tym gliniane fajki jednorodne, lulki oraz akcesoria wykonane z porcelany. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku, najmłodsze – z I połowy minionego stulecia. Zbiory pochodzą z samego Muzeum Archeologicznego w Krakowie a także z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jak informują sami organizatorzy wydarzenia: Muzeum pragnie pokazać te przedmioty jako materialny dowód orientalizacji kultury dawnych mieszczan pod wpływem tradycji tureckiej. W ramach wystawy będzie można także wziąć udział w warsztatach demonstrujących zabiegi rzemieślnicze związane z wykonaniem fajki glinianej czy posłuchać znawców tematu z Polskich Klubów Fajki.

Źródło:

  1. Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.