Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jak mieszczanin palił fajkę? Najnowsza wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

fot.Zygmunt Put//CC BY-SA 4.0 Mieszczańską kulturę palenia tytoniu przybliży zainteresowanym Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Od 23 kwietnia do końca 2017 roku Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na nietypową wystawę czasową. „Mieszczańska kultura palenia tytoniu. Fajki w nowożytnej tradycji i obyczajowości mieszkańców Krakowa”, bo tak właśnie nazywa się ekspozycja, przedstawi dotychczasowy stan wiedzy poparty znaleziskami archeologicznymi. 

Na wystawie będzie można zobaczyć aż 260 eksponatów, w tym gliniane fajki jednorodne, lulki oraz akcesoria wykonane z porcelany. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku, najmłodsze – z I połowy minionego stulecia. Zbiory pochodzą z samego Muzeum Archeologicznego w Krakowie a także z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jak informują sami organizatorzy wydarzenia: Muzeum pragnie pokazać te przedmioty jako materialny dowód orientalizacji kultury dawnych mieszczan pod wpływem tradycji tureckiej. W ramach wystawy będzie można także wziąć udział w warsztatach demonstrujących zabiegi rzemieślnicze związane z wykonaniem fajki glinianej czy posłuchać znawców tematu z Polskich Klubów Fajki.

Źródło:

  1. Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.